Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

mafie s dobytkem

Nechutné odhalení: Poláci nás krmí nemocnými zvířaty už dvacet let!

Uzeniny
Zdroj: isifa.com
Uzeniny (ilustrační foto)

Minulým týden otřásla Českem zpráva, že Poláci mleli do klobás zdechliny. Jak se teď ukázalo, jedná se o poměrně běžnou praxi.

Stopy vedly do masokombinátu v Bialé Rawské, který výrobky "vylepšoval" masem z uhynulého nebo nemocného dobytka. Jak se ale teď ukázalo, nebyl to jediný masokombinát, který lidi zásobil takovými chuťovkami.

 

"Ze zabavených dokumentů v masokombinátu v Bialé Rawské vyplývá, že maso z uhynulých zvířat dodávali na zpracování do dalších firem, odkud putovalo na naše stoly," řekl Krzystof Kopania z lodžské prokuratury deníku Právo.

 

Jeden z vyšetřovatelů tvrdí, že obchod s masem z nemocných zvířat trvá už dvacet let. "Stejně jako u narkotik jde o příliš velké peníze. Dodavatelé ani odběratelé nemají ani nejmenší zájem spolupracovat s policí, protože obě strany z toho mají velký prospěch," řekl v sobotním vydání deníku Fakt.

 

Dodal, že v Polsku se objevuje spoustu inzerátů, kde rolníci nabízejí na prodej nemocná zvířata. Ta by měla putovat do kafilérií, ale místo toho končí na jatkách, masokombinátech a nakonec na stolech.

 

 

"Na jatkách dochází i k předstíraným porážkám, protože přivezený dobytek už je mrtvý. Maso z těchto zvířat pak je distribuováno jako nezávadné. Jde o nebezpečný trestný čin," uvedl pro Právo hlavní polský veterinář Janusz Zwiazek.

 

Jedinou útěchou nám může být, že do České republiky se pravděpodobně tyto výrobky nedostaly. Mělo by se jednat pouze o regionální problém.

 

tn.cz / anš