Nejdřív zaplať, pak tě ošetříme, slyší lyžaři v Rakousku

V Rakousku vytahují záchranáři peníze ze zraněných lyžařů už v sanitce. Teď z toho mají mezinárodní ostudu.

Na povinnost posádek rakouských sanitek žádat zraněné lyžaře, aby za péči platili v hotovosti, upozorňují už i britské noviny. Deník Daily Telegraph se pozastavuje nad tím, že podle rakouských úřadů je to v pořádku.

 

Podiv nad touto praxí rozpoutal pětačtyřicetiletý Němec, který se v Tyrolských Alpách zranil při lyžování. Ošetřit ho totiž chtěli až poté, co vytáhne svoji kreditku.

 

"Po cestě sanitkou posádka řekla 'Omlouváme se, ale musíme vám naúčtovat 230 eur'," popsal svůj zážitek. "Bylo jim to očividně trapné," cituje ho list Daily Telegraph.

 

O problému s nutností platit ošetření v hotovosti vědí i české cestovní kanceláře. "Podobný problém měla loni i česká dívka, která byla v Rakousku a které se na několik set euro za ošetření musel složit celý zájezd," připomněl Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

 

Podle něj je velký problém, že pojišťovny nemají seznam zdravotnických zařízení, kde by bylo možné se nechat ošetřit zdarma. Ani lyžaři, kteří si pořídí komerční připojištění, tak nemohou počítat s bezplatnou péčí. "Spíše si budou muset ošetření zaplatit a až poté jim pojišťovna náklady uhradí," varuje Okamura.

 

Provozovatelé rakouské pohotovosti ale svůj postup hájí. Podle nich je často velmi obtížné dohledat turisty ze zahraničí poté, co se vrátí domů. Většinu sanitek proto vybavili přístrojem, který umožňuje platbu kartou.

 

Především na ledu jsou zranění lyžařů častá. Více o tom, jak kolizím a pádům na sjezdovce předejít, najdete v TOMTO ČLÁNKU.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz