Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Mrtvý ministr a až 100 mrtvých při demonstraci. Demise vlády

Dav protestujících ve středu v Kyrgyzstánu zabil ministra vnitra Kongantijeva. V zemi byl vyhlášen výjimečný stav.

Až pět tisíc demonstrantů se na centrálním náměstí v Biškeku sešlo ve středu poté, co opozice vyzvala k celonárodním protestům proti režimu prezidenta Kurmanbeka Bakijeva.

 

Podle agentury RIA vláda v Kyrgyzstánu nakonec podala demisi. Opozice sestavila nový kabinet, který vede bývalá ministryně zahraničí Roza Otunbajevová.

 

Během násilných protestů v kyrgyzském městě Biškeku zemřelo podle opozice až 100 lidí, další stovky lidí byly zraněny. Podle údajů ministerstva většina obětí zemřela na střelná zranění.


Vůdci opozice v televizi žádali, aby vláda předala povstalcům moc.


Situace v řadě měst se podle médií blíží stavu občanské války

 

Agentura AP informovala, že ve městě Talasu na severu země dav ubil k smrti ministra vnitra Moldomusu Kongantijeva, v hlavním městě Biškeku se bojuje o vládní budovu.

 

Demonstranti obklíčili budovu vlády a zabrali policejní automobily. Policie se pokusila dav rozehnat slzným plynem a ohlušujícími granáty. Protestující, kteří se zpočátku shromáždili před sídlem opozice, se však bránili tyčemi a kamením a rozbíjeli policejní vozidla.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Návštěva Pan Ki-muna v Kyrgyzstánu se neobešla bez potyček

 

Opozice žádá demisi prezideta Bakijeva, kterého k moci vynesla takzvaná tulipánová revoluce v roce 2005.

 

Demonstrace v chudém postsovětském Kyrgyzstánu trvají už od začátku března. Bezprostředním popudem k nim bylo zdražení cen tepla a elektřiny. Nyní demonstranti požadují demisi prezidenta.

 

Až do úterý se protesty opozice obešly bez násilí.

tn.cz / Reuters