Nejvyšší vodopád světa je "Ďáblova tlama". Chávez jásá

Největší vodopád světa
Zdroj: oficiální zdroj
Největší vodopád světa leží ve Venezuele.

Venezuelský prezident Hugo Chávez nemá rád cokoli, co připomíná Spojené státy. Teď na to doplatil vodopád.

Chávez v neděli přejmenoval nevyšší vodopád na světě Salto Ángel na Churúm Merú, informoval o tom venezuelský deník El Universal. Nelíbilo se mu totiž, že se vodopád jmenoval po americkém letci Jamesi "Jimmym“ Angelovi, který jej proslavil po celém světě.


"Pokud to i nadále budeme schvalovat, přiznáváme tím, že v této zemi nikdo předtím nežil a že byl Angel první, kdo sem přišel, a proto se vodopád jmenuje Ángel. Musíme změnit tento název,“ prohlásil venezuelský prezident. 


Dodal zároveň, že jeho stoupenci a příznivci by měli vodopád nazývat Churúm Merú. Právě tak jej označují domorodci.


Salto Ángel neboli Churúm Merú (Ďáblova tlama) se nachází v národním parku Canaima na řece Churún ve Venezuele blízko hranic s Guyanou a Brazílií. Jeho celková výška činí 979 metrů. Ta se ale vzhledem k stavu vody proměňuje a někdy dokonce přesahuje tisíc metrů.


Niagarské vodopády jsou trpaslíkem


Churúm Merú je 16krát vyšší než slavné Niagarské vodopády. Hřmění dopadající vody je slyšet až 50 kilometrů od vodopádu.


Ačkoli vodopád nosil do této chvíle jméno po americkém letci, dobrodruhovi a zlatokopovi Jamesi Angelovi, za skutečného objevitele vodopádu se považuje venezuelský badatel Ernesto Sánchez, který o vodopádu věděl již v roce 1910.


Řada historiků datuje objevení Churúm Merú rokem 1927 a připisuje jej Mundo Freixasovi a kapitánovi venezuelské flotily Felixu Puigovi. Právě Puigovi poznámky a mapy nadchly Angela natolik, že se vydal s letadlem do okolí vodopádu v roce 1933.


V říjnu 1937 letěl do oblasti znovu. Vodopád objevil poté, co na hoře Auyantepuí (Ďáblova hora) musel nouzově přistát.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax