Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

šlo o život

Neklidné Kosovo: Zastřelili tam litevského policistu a zranili ČESKÉHO celníka

Auto, ve kterém postřelili litevského policistu v Kosovu
Zdroj: ČTK
Auto, ve kterém postřelili litevského policistu v Kosovu.

Neznámí ozbrojenci dnes na severu Kosova zastřelili příslušníka policejní mise Evropské unie. Byl smrtelně zasažen v regionu s etnicky převážně srbským obyvatelstvem při ostřelování dvou vozů mise, informovala mise EULEX. Zranění utrpěl i český celník, jenž se mise účastnil.

EULEX oficiálně totožnost nebo národnost zastřeleného policisty nesdělila, ale místní média informovala, že se jedná o Litevce. Policista právě v rámci pravidelného střídání odjížděl z hraničního přechodu Jarinje mezi Kosovem a Srbskem, když ráno neznámí muži v obci Zvečan začali ostřelovat vozidla mise. V nich jelo dohromady šest příslušníků mise.
 

Litevský policista podle médií svým zraněním podlehl po převozu do nemocnice v Kosovské Mitrovici, napsala ČTK.
 


Zranění utrpěli i další dva další policisté. Jeden z nich byl podle informací portálu Týden.cz zraněn lehce a prodělal šok. Byl převezen do Prištiny. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Johany Grohové je nyní v péči psychologů.
 

Mise EULEX s podporou alianční mise KFOR zahájila pátrání po útočnících a útok odsoudila jako zbabělý násilný čin. V EULEX působí policisté z evropských států včetně České republiky od roku 2008. Mise má přispět k nastolení práva v zemi postižené válečným konfliktem i etnickými střety.
 

Kosovo, jehož obyvatelstvo tvoří převážně etničtí Albánci, vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008. Srbové ze severu nejmladší evropské země samostatné Kosovo odmítají.
 

Kosovo a Srbsko pod patronací Evropské unie letos v dubnu zahájily rozhovory o normalizaci vztahů a dospěly k několika dílčím dohodám, například o oblasti telekomunikací a energie či o přípravě listopadových místních voleb.

ČTK tn.cz / zdg