Někteří zavalení horníci v Chile trpí depresemi

Nejméně pět ze 33 horníků zavalených v pobořeném chilském dole trpí podle ministerstva zdravotnictví depresí. V sobotu o tom informovala stanice BBC.

Tito horníci podle ministra zdravotnictví Jaime Manaliche odmítají jíst a nechtěli se nechat nafilmovat na kameru spuštěnou do dolu šachtou.

 

Pomoc těmto mužům budou podle Manaliche poskytovat psychologové přes šachtu.

 

Příbuzným odborníci radí, aby se snažili psát co nejčastěji a pomáhat jim tak vypořádat se s tíživou situací.

 

Podívejte se na první záběry zavalených horníků v Chile:

 

 

PSALI JSME:

VIDEO: Zavalení horníci v Chile hrají domino

 

Televize po celém světě odvysílaly záběry uvězněných horníků. Většina z nich je podle všeho v dobrém stavu navzdory horku a temnu, které panují v jejich úkrytu. "Všechno jsme si tady pěkně uspořádali," říká na 45minutovém záznamu odvysílaném chilskou televizí poprvé ve čtvrtek jeden z dělníků.

 

"Tady se bavíme, tady máme denně jednání, kde plánujeme. A tady se modlíme," popisuje pobyt v podzemí horník s bradkou. Nakonec rukou ukazuje, kde uchovávají zdravotnické zásoby. Na minikameru, kterou do úkrytu spustili v malé kovové kapsli, jimiž jsou horníkům posílány zásoby, mává asi desítka mužů.

 

Na vypracování zvláštního programu pro horníky se podílí odborníci z NASA, kteří mají zkušenosti s prací s astronauty. Ti také tráví dlouhou dobu v izolaci v malém prostoru.

 

PSALI JSME:

Program pro zavalené horníky v Chile: Zpívat, cvičit, hrát divadlo...

 

Osud horníků, kteří jsou pod zemí od 5. srpna a celých 17 dní byli nezvěstní, sleduje celé Chile. Téměř všude jsou vidět vlajky symbolizující víru v dobrý konec podzemního dramatu.

 

Horníky podpořil i prezident země Sebastián Piñera, když jim řekl, že "nezůstanou sami a stojí za nimi celá země".

 

Chile je největším světovým producentem mědi. Vážné nehody v tamních dolech jsou spíše ojedinělé.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax