Balíček s bombou cestoval přes německý Kolín nad Rýnem!

Německo zastavilo nákladní leteckou dopravu z Jemenu v sobotu v noci poté, co vyšlo najevo, že balíček s bombou objevený ve Velké Británii byl dopraven přes německý Kolín nad Rýnem. Informoval o tom v neděli deník Deutsche Welle.

Německé ministerstvo dopravy zablokovalo všechna nákladní letadla z Jemenu poté, co se zjistilo, že balíček s bombou v letadle společnosti UPS byl přeložen v Kolíně nad Rýnem.

 

Přestože vláda neví o žádné konkrétní hrozbě Německu, úroveň varování před terorismem se zvyšuje a bezpečnostní opatření se posilují.

 

"Jsme obecně v situaci, kdy musíme být vždy připraveni na teroristický útok. Pro někoho to může být abstraktní, ale ve skutečnosti je to velmi reálné. Navíc, velice často se dějí různé věci i v těch nejzapadlejších koutech světa, proto musíme změnit svůj přístup k bezpečnosti,“ prohlásil německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg.

 

Mezinárodní hrozbu zdůraznila i kancléřka Angela Merkelová při sobotním setkání s britským premiérem Davidem Cameronem.

 

Nákladní lety z Jemenu zablokovala také Francie.

 

Balíčky s bombami vyrobenými z počítačových tiskáren se nalezly v pátek na letištích v Dubaji a v East Midlands v nákladních letadlech společností UPS a Fedex. Stroje přiletěly z Jemenu a směřovala do Spojených států, balíčky byly adresovány dvěma synagogám v Chicagu. Vyšetřování ukázalo, že se v obou případech jednalo o plně funkční zařízení připravená profesionály.

 

Jemenská policie v sobotu zatkla ženu podezřelou z odeslání balíčků s bombami v domě ve městě San’á, prezident Ali Abdullah Saleh o ní ale odmítl poskytnout bližší informace.

 

PSALI JSME:

V Jemenu zatkli kvůli bombám ženu

 

V podezření je jemenská odnož mezinárodní teroristické organizace Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP). Ta také vycvičila Nigerijce Umara Abdula Mutallaba, který loni 25. prosince Nigerijec propašoval na palubu airbusu s 290 cestujícími letícího z Amsterdamu chemikálie a pokusil se z nich před přistáním v Detroitu namíchat výbušninu a odpálit ji. Výbušnina se ale vzňala a neexplodovala. Atentátníka zneškodnili pasažéři.

tn.cz / Mediafax