Německému prezidentovi zlomily vaz čachry s daněmi, REZIGNOVAL

Německý prezident Christian Wulff, který čelí skandálu kolem zatajené půjčky, oznámil v pátek rezignaci. Informuje o tom webový portál týdeníku Focus.

Německý prezident Christian Wulff v pátek oznámil, že odstupuje z funkce, informuje webový portál týdeníku Focus. Neustál skandál kolem zatajené půjčky, kterou nevykázal v daňovém přiznání.

 

Prezident oznámil rezignaci v 11 hodin dopoledne z prezidentského paláce Bellevue. Několikaminutový projev živě přenášely německé televize.

 

Wulff složil nejvyšší funkci den poté, co dolnosaský prokurátor vyzval německý parlament, aby prezidenta zbavil imunity.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Další komplikace dohoty ACTA. Zdržuje ji Německo

 

Wulff, který byl v prezidentském paláci od července 2010, si ještě jako premiér Dolního Saska půjčil 500 tisíc eur (12,5 milionu korun) na byt od manželky podnikatele Egona Geerkense. Bylo to pět měsíců před tím, než ho poslanci zvolili za prezidenta. Půjčku však tehdy nevykázal v daňovém přiznání pro dolnosaský parlament.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:

 

Prezident v té době také za výhodných podmínek získal vůz české automobilky Škoda Yeti. Působil tehdy jako zástupce Dolního Saska v dozorčí radě koncernu Volkswagen, jemuž mladoboleslavský podnik patří.

 

Týdeník Der Spiegel napsal, že Wulff si v roce 2010 pořídil Yeti na leasing. Měsíční splátky byly zvýšeny o procento, běžná přirážka přitom byla 1,5 procenta. Wulff tak za rok ušetřil 1200 eur (30 000 korun).

tn.cz / mediafax / hru