Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Němečtí odpůrci atomové energie blokují vlaky s jaderným odpadem

Němečtí odpůrci atomu v neděli brzdí vlak, který převáží jaderný odpad z Francie do meziskladu ve městě Gorlebenu na severu Německa. Informuje o tom agentura Reuters.

Na 250 demonstrantů se snažilo poškodit koleje vlaku, který odpad veze. Na policisty, kteří jim v tom chtěli zabránit, zaútočili slzným plynem a světlicemi. Tato skupina není jediná, která se pokouší vlak s odpadem zastavit. Proti transportu na kolejích protestuje 4000 lidí.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ Z TELEVIZNÍCH NOVIN:Jiní odpůrci atomu se pokoušeli zastavit vlak nedaleko města Leitstade a dokonce při tom zapálili policejní vůz. Přímo v Gorlebenu čekají na náklad desetitisíce dalších demonstrantů.

 

Převoz odpadu se tak zdržel zatím o osm hodin. V poslední fázi transportu má vlak dorazit do města Dannenberg, kde bude přeložen na nákladní vozy.

 

PSALI JSME:

Odpůrci atomu zastavili vlak s radioaktivním odpadem

 

Převoz a uskladnění jaderného odpadu v Německu je téma, které hýbe společností. Odpad pochází z Německa, byl zpracován ve Francii a nyní má být uskladněn v Německu. Náklad vyjel z francouzského města Valognes v pátek, ale po cestě jej několikrát zastavili demonstranti, kteří se obávají, že mezisklad v Gorlebenu by se mohl stát konečným skladištěm pro odpad.

 

Odpůrci jaderné energetiky považují náklad za nebezpečný. Tvrdí, že je dvakrát radioaktivnější než odpad z Černobylu. Představitelé francouzské energetické společnosti Areva to odmítají a zdůrazňují, že to je rutinní zásilka. Vlak je prý "pevností na kolejích a jeho vagony by neporušila ani srážka v plné rychlosti“.

 

Je to už 11. převoz vyhořelého jaderného paliva k uskladnění v Německu. Šest set metrů dlouhý nákladní vlak má celkem čtrnáct vagonů. V jedenácti z nich jsou kontejnery s palivem, dalšími třemi cestují policisté, kteří vlak střeží. Trasa, kudy vlak pojede, je z bezpečnostních důvodů tajná.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax