Vatikán: Nesouhlasíme s výslechem papeže kvůli sexuálnímu zneužívání

Vatikán žádá americký soud, aby upustil od výslechu papeže Benedikta XVI.

Vatikán žádá oblastní soud v americkém Louisvillu, aby upustil od výslechu papeže Benedikta XVI. v kauze sexuálního zneužívání církevními hodnostáři. V pátek o tom informovala televize MSNBC.

 
Svatý stolec tvrdí, že neexistují důkazy o spojení bezprostředního vedení katolické církve s případem.
 
Podle něj navíc výslech papeže pod přísahou u soudu by hrubě narušoval mezinárodní právo, neboť Spojené státy považují Vatikán za suverénní stát a papeže za jeho hlavu. Na Benedikta XVI. se tak vztahuje imunita.
 
Obžaloba obviňuje Vatikán z toho, že kryl prostopášnosti kněží v Louisville. Tamější arcidiecéze dosáhla v roce 2003 urovnání s více než 240 oběťmi sexuálního zneužívání, kterým zaplatila odškodné ve výši 25 milionů dolarů (přes 525 milionů korun).
 
Katolická církev napříč celými Spojenými státy čelí řadě soudních žalob. Případ v Louisvillu je však výjimečný tím, že je to poprvé, co se obžaloba pokouší spojit zločiny církevních hodnostářů se Svatým stolcem.
 
Žaloba z roku 2004 podaná třemi muži, kteří obviňují kněze v Louisvillu ze zneužití, zmiňuje americké biskupy jakožto zaměstnance Vatikánu, který tak za jejich činy nese zodpovědnost.

 

Mediafax