Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Odklízení trosek zahájeno

Nešťastný let MH17: Při odklízení trosek našli další oběti

Na východě Ukrajiny zahájil dnes tým expertů odvoz trosek malajsijského boeingu letu MH17, který se zřítil v červenci zřejmě po zásahu raketou. Nalezeny prý byly i další lidské ostatky. Při neštěstí zahynulo všech 298 lidí, kteří se nacházeli na palubě. Vyšetřování zatím nedospělo k jednoznačnému závěru, kdo je viníkem tragédie, hlavní podezření ale padá na proruské separatisty.

Boeing 777 letící na lince Amsterodam-Kuala Lumpur se zřítil 17. července. Většinu obětí, téměř 200, tvoří nizozemští občané. Podle dosavadních výsledků vyšetřování stroj zasáhla raketa země-vzduch odpálená pravděpodobně z povstaleckého území. Vzbouřenci ale jakýkoli podíl na neštěstí odmítají.

 

Šéf neuznávané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko dnes obvinil nizozemské úřady z toho, že vyšetřování protahují. "Čekáme jen na to, až nizozemská strana začne jednat. Doufáme, že mají na paměti, že se počasí horší a že vše (odstranění trosek) bude rychle hotové ještě před mrazem," prohlásil. Dodal, že povstalci již zajistili bezpečnost v oblasti, nákladní vagony na převoz trosek a že jsou připraveni poskytnout vše, o co budou požádáni.

 

Sbírání trosek i tělesných ostatků obětí bylo doposud velmi obtížné kvůli pokračující střelbě mezi ukrajinskou armádou a povstalci a muselo být opakovaně přerušováno. Nakládání kusů letadla na auta dnes začalo pod dohledem nizozemských expertů a pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).


 

Zbytky boeingu - některé velké části musely být rozřezány - budou následně přeloženy do nákladních vagonů a po železnici zamíří do Charkova ležícího na území kontrolovaném kyjevskou vládou. Poté budou přepraveny do Nizozemska, které vyšetřování vzhledem k počtu svých obětí vede.

 

Jeden z představitelů samozvané Doněcké lidové republiky Alexej Kostrubickij podle agentury TASS novináře informoval, že při nakládání trosek byly nalezeny další lidské ostatky. Upřesnil, že jde o kosti.

 

Odhaduje se, že by celá operace měla trvat asi deset dní. Je však třeba, aby v dané oblasti byl dodržován klid zbraní. Příměří dojednané 5. září v Minsku zástupci Kyjeva a povstalců se stále porušuje, z čehož se obě strany vzájemně obviňují. Po volbách, které se v separatistických oblastech konaly 2. listopadu, intenzita incidentů vzrostla.

 

Armáda o nich informuje i dnes, i když jejich důsledky nejsou, zdá se, tak tragické, jako tomu bylo v sobotu, kdy obě strany hlásily celkem 20 mrtvých, včetně deseti civilistů. Podle tiskového střediska protipovstalecké operace na východě Ukrajiny rebelové za uplynulých 24 hodin stříleli po vládních silách ve 26 případech. Oběti nejsou, jen šest vojáků bylo zraněno.

 

Na Ukrajinu dnes mezitím přijela z Ruska další kolona nákladních vozidel, která podle Moskvy přivezla 450 tun humanitární pomoci do oblastí kontrolovaných vzbouřenci v Doněcké a Luhanské oblasti. Konvoj se podle agentury TASS podobně jako předchozí kolona po přejezdu hranic rozdělil na dvě části - 54 kamionů s 350 tunami nákladu zamířilo do Doněcka a 20 se 100 tunami do Luhanska.

 

Jde již o sedmou zásilku humanitární pomoci vypravenou z Ruska. Zatím poslední dorazila 4. listopadu. Několik dní předtím přijelo do Doněcka a Luhanska po 50 vozidlech s celkem 1000 tun nákladu. Podle agentury TASS Rusové poslali už celkem 7600 tun pomoci. Šlo převážně o potraviny, vodu, léky, elektrické generátory, palivo a stavebniny.

 

Prokuratura doněckých rebelů dnes oznámila, že kvůli porušení pravomocí byl zadržen vicepremiér povstalecké vlády Alexandr Kaljusskij a ministr pro energetiku Alexej Granovskij. Podrobnosti sděleny podle TASS nebyly.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bono z U2 se málem zřítil s letadlem! Stroji ulétly dveře!

Tragická smrt zpěvačky Rivera: Spadlo s ní letadlo, zanechala po sobě pět dětí!

ČTK, ana TN.cz