Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Neštěstí v Bangladéši

NEUVĚŘITELNÉ: Po 17 dnech v troskách textilky našli živou ženu

Katastrofa v Dháce
Zdroj: isifa.com

To je neuvěřitelné! Bangladéšští záchranáři v troskách textilní továrny v Dháce po 17 dnech našli živou ženu, kterou vzápětí po vyproštění převezli do vojenské nemocnice. Neštěstí, které je nejhorším svého druhu v novodobých dějinách, si vyžádalo více než 1000 obětí.

"Byla v díře mezi nosníkem a jedním sloupem. Jmenuje se Rešmi. Asi měla zásoby vody nebo možná pila vodu, kterou jsme vstřikovali do budovy," řekl agentuře velitel hasičů Ahmed Ali.

V troskách budovy, která se zhroutila 24. dubna, se přitom podle agentury AP od 28. dubna nepodařilo najít nikoho živého. Vyprošťování přeživší ženy přenášely místní televize v přímém přenosu a přihlížející pak propukli v ovace, zatímco ženu nesli s kyslíkovou maskou na tváři do sanitky.

Na přeživší se podle jednoho ze záchranářů podařilo narazit, protože volala o pomoc: "Když jsme odklízeli trosky, volali jsme, zda je někdo naživu. A zaslechli jsme, že někdo říká: 'Prosím, zachraňte mne, prosím, zachraňte mne," řekl v televizi.
 


Armádní velitelé, kteří na operaci dohlížejí, pak nařídili dělníkům zastavit buldozery a jeřáby odklízející trosky. Žena podle jednoho z vojáků mávala rukou v odpovědi záchranářům, kteří se jí snažili vyprostit a také ji vhodili malou kyslíkovou láhev.
 


Na místě se stovky lidí podílejících se děsivé práci s odklízením mrtvých těl modlily, aby se ženu povedlo zachránit. "Alláhu, jsi největší, můžeš udělat cokoliv. Prosím, dovol nám zachránit právě nalezenou přeživší," řídil modlitbu muž s ampliónem. "Omlouváme se za naše hříchy. Prosím, odpusť nám, odpusť nalezené přeživší."

Záchranáři z trosek již vyprostili 1041 mrtvých. Bilance nejhorší podobné katastrofy v moderní historii ještě není úplná a počet obětí může dále vzrůst.
 


Potíže jsou i s identifikací obětí, protože vyprošťovací práce se provádějí již třetí týden a nalezená těla jsou v rozkladu.

Více než polovina z odhadovaných 7000 tun trosek už byla odvezena z místa neštěstí. Armáda se ale zdržuje odhadů, kdy by celá operace mohla skončit.

 
V souvislosti s neštěstím zatím policie zadržela devět osob včetně majitele budovy. Pokud je soud uzná vinnými z vražd či masového zabití, hrozí jim trest smrti. Úřady zjistily, že původně pětipatrová stavba nebyla navržena pro těžké průmyslové stroje ani pro tři další podlaží.

Bangladéšské úřady od události, která se v předměstí Dháky stala 24. dubna, v zemi z bezpečnostních důvodů uzavřely 18 textilních továren.

TN.cz