foto a video Zděšení řidiči

Neuvěřitelné! Při nočním dešti pršel na lidi i auta písek ze Sahary

Když ráno přišli řidiči ke svým autům, nestačili se divit. Byly totiž pokryty pískem. Při nočním dešti, který se prohnal přes několik obcí totiž pršel písek ze Sahary.

Obyvatelé východního Slovenska se nestačili divit, po nočním dešti totiž našli na svých autech jemný písek a prach. Podle meteorologů pochází z Libye a Egypta, tedy z největší pouště na světě - Sahary.
 

"Saharský prach a písek se dostal do oblačnosti, která díky jižnímu proudění přinesla nad Slovensko noční srážky, po kterých zůstali tyto prachové stopy," citoval slovenský portál TVnoviny.sk meteorologa Jozefa Csaplára ze Slovenského hydrometeorologického ústavu.
 

Podle Csaplára silný vítr v Libyi a Egyptě vynesl v úterý do vzduchu velké množství prachu a písku. Díky jižnímu proudění se pak dostal nad Středozemní moře a zasypal Itálii a západní Řecko. O den později pak písečný déšť pronikal dále do vnitrozemí nad Balkán a v noci na čtvrtek nad Maďarsko a následně i nad část Slovenska. Slováci pískový déšť zaznamenali v okolí Humenného.
 

GALERIE: Písek ze Sahary

1
/
3
Zdroj: tvnoviny.sk
Písek ze Sahary - 2

 

"Je to běžné, není to rozhodně zřídka. Meteorologická situace způsobuje časté přesuny saharského prachu a písku nad Evropou," uvedl Csaplár. "V rámci Slovenska lze hovořit o každoročním výskytu těchto srážek," zakončil.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / hmr