NEUVĚŘITELNÉ: Whisky podle STOLETÉHO RECEPTU!

Milovníky kvalitní whisky čeká historický okamžik. Na trhu se objeví skotská whisky značky Mackinlay's vyrobená podle receptury z konce 19. století.

Badatelé zrekonstruovali recept whisky vyzvednuté loni z antarktického ledu. Patřila britskému polárníkovi a badateli Ernestu Shackletonovi. Vyrobena byla v roce 1896 nebo 1897.

Je to nejstarší dochovaná whisky na světě.

ČTĚTE TAKÉ"
Odborníci otevřeli bednu se stoletou skotskou z Antarktidy


Její původní recept byl ztracen, společnost Whyte & Mackay, jíž patří značka Mackinlay's, nicméně pověřila svého experta Richarda Patersona rekonstrukcí původní chutě Shackletonovy whisky.

Paterson smíchal několik druhů sladů a nakonec uspěl. Zjistit, jak chutná sto let stará whisky, bude případné zájemce stát v přepočtu něco přes 2 700 korun. Vyrobena bude v limitované edici 50 tisíc kusů.

Pět procent z výdělku na každé lahvi získá charitativní organizace Fond antarktického dědictví. Právě ta uspořádala výpravu britsko-novozélandského týmu badatelů za Shackletonovým přístřeškem v Antarktidě, kde vzácnou lihovinu zakonzervoval led.

ČTĚTE TAKÉ:
Vědci na Novém Zélandu rozmrazují stoletou whisky z Antarktidy


Polárníci objevili lahve už v roce 2006, pro silný led je ale nemohli dlouho vyzvednout. Nakonec je museli vyprostit pomocí dlouhých vrtáků.

Výzkumníci původně počítali s jedinou bednou, kterou podle pamětí Shackleton ukryl pod vlastnoručně vyrobeným přístřeškem v roce 1908. Nakonec našli beden pět. Ve třech byla whisky Mackinlay’s, ve dvou brandy.

ČTĚTE TAKÉ:
Firma nemá peníze. Ručit proto bude whiskou


Kopii původní whisky zatím ochutnali jen dva lidé – Paterson a David Broom, spisovatel a expert na whisky. Podle jeho slov je až nečekaně delikátní „s malým kouřovým ocáskem“. Oba odborníci přitom předpokládali, že takto stará whisky bude těžší a drsnější.

Ernest Shackleton, britský polárník irského původu, patří k největším postavám dobývání Antarktidy počátku 20. století.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax