Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Egypt

Nevyčíslitelná škoda! Muž v muzeu ulomil bradku Tutanchamona

Tutanchamon
Zdroj: oficiální zdroj

Jedna z nejslavnějších památek starověkého Egypta, maska faraona Tutanchamona, byla trvale poškozena. Během přípravy artefaktu na výstavu se totiž jednomu zaměstnanci káhirského muzea podařilo odlomit bradku. A aby toho nebylo málo, rozhodl se opravit ji na vlastní pěst - obyčejným lepidlem.

Bradku přilepil nevhodným typem lepidla a natrvalo tak poškodil více než tři tisíce let starý vzácný poklad. Situace se ještě zhoršila ve chvíli, kdy se lepidlo vsáklo do brady a museli ho z něj vyškrabávat, píše web tvnoviny.sk. Oba nepovedené zásahy nechaly v masce mezeru mezi tváří a bradou.

 

"Bohužel jsme použili velmi nevhodný materiál. Lepidlo s vysokou přilnavostí je vhodné spíš na kov nebo dřevo," vyjádřil se jeden z kurátorů muzea.

 

K ulomení Tutanchamonových vousů došlo už na konci loňského roku, muzeu se to však dařilo tajit tím, že v místnosti, kde je maska vystavena, ztlumili světla, aby poškození nebylo patrné na první pohled. Restaurátoři si zřejmě mysleli, že zažloutlý pruh lepidla utají navěky. Fotografii si můžete prohlédnout zde.

 

Tutanchamon vládl zřejmě ve 14. století před naším letopočtem. Jeho hrobka byla objevena v roce 1922 archeologem Howardem Carterem.

TN.cz