Živelná katastrofa

Ničivé zemětřesení: 89 mrtvých, více než 600 zraněných!

Zemětřesení - ilustrační foto
Zdroj: isifa.com
Ilustrační foto

Nejméně 89 mrtvých a více než 600 zraněných si podle vyžádala série poměrně silných zemětřesení. Dalších 14 osob je pohřešováno. Otřesy zničily 1200 domů a 21 tisíc budov bylo vážně poškozeno, oznámila místní vláda.

Severozápadní Čínu postihlo ničivé zemětřesení. Podle čínských odborníků a americké geologické služby USGS měly otřesy v lidnaté asijské zemi sílu od 5,6 do 6,6 stupně Richterovy škály.
Čínské úřady upřesnily, že do hornatých, odlehlých oblastí zasažených otřesy míří týmy záchranářů. Není vyloučeno, že počet obětí bude nadále stoupat. V řadě lokalit zemětřesení přerušilo dodávky elektřiny a telekomunikační spojení.
 

Podle USGS první zemětřesení udeřilo v 07:45 (01:45 SELČ) a jeho ohnisko se nacházelo 9,8 kilometru pod zemí. Nejsilněji bylo zaregistrováno u města Ting-si v řídce osídlené provincii Kan-su, odkud byly hlášeny první oběti. O hodinu a půl později stejnou oblast zasáhly další otřesy, které vycházely z hloubky 10,1 kilometru. Město leží asi 1230 kilometrů západně od Pekingu. Záchvěvy byly citelné také v provinčním hlavním městě Lan-čou vzdáleném 177 kilometrů severně a v Si-anu o 400 kilometrů dál východním směrem.
 

Čínský Červený kříž sdělil, že do oblasti posílá 200 stanů a 1000 sad základních potřeb. Týmy záchranářů, kteří mají posoudit rozsah škod, byly vypraveny jak z Lan-čou, tak z Pekingu. Vláda vyslala také 500 vojáků včetně 120 specializovaných záchranářů. Meteorologové v této oblasti předpovídají pro následující dny deště, což zvýší potřebu přístřeší pro osoby postižené zemětřesením a také riziko možných sesuvů půdy.
 


V dubnu otřesy o síle 6,6 stupně Richterovy škály v provincii S'-čchuan na jihozápadě Číny připravily o život na 200 lidí a přes 13.000 jich zranily. Zemětřesení o síle přes osm stupňů ve stejné oblasti před pěti lety po sobě zanechalo 90.000 mrtvých nebo pohřešovaných.

TN.cz