pocta pro eu

Nobelovu cenu získala Evropská unie. Klaus: Tomu nevěřím, to musí být vtip

Václav Klaus
Zdroj: Mediafax

Letošní Nobelovu cenu míru obdržela Evropská unie. Výsledek oznámila dnes v Oslu pětičlenná komise a byl tentokrát jednomyslný. Prezident Klaus tomu nechtěl věřit s tím, že se jedná o žert.

Porota udělující ocenění vyhodnotila jako největší přínos Evropské unie sjednocování kontinentu. Jmenovitě upevnění demokracie v jihoevropských zemích, znovuvybudování Evropy po skončení druhé světové války i integraci postkomunistických států střední a východní Evropy po zhroucení socialistického režimu, nebo francouzsko-německé usmíření. EU tak vyhrála nad dalšími 230 aspiranty na mírové ocenění.
 

I přes to, že si členové výboru byli vědomi určité míry kontroverze, přesto k tomuto kroku přistoupili. Oznámil to předseda komise a generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland.
 

Mnozí vítězství Evropské unie považují ze strany Norska, ve kterém se cenu tradičně uděluje, za vstřícný a přátelský krok, protože samo Norsko členem Evropské unie není.
 

Václav Klaus si nejprve myslel, že jde jen o vtip. "Prezident tomu nevěří a pokládá to za legraci," tlumočil Klausův názor jeho mluvčí Radim Ochvat.

 

tn.cz / kisa