Nový Zéland vyhlásil po ničivém zemětřesení výjimečný stav

Novozélandský premiér John Key ve středu vyhlásil ve své zemi výjimečný stav po silném zemětřesení, které ve městě Christchurch na novozélandském Jižním ostrově připravilo o život nejméně 75 lidí. Informovala o tom agentura AFP.

"Kabinet se rozhodl vyhlásit výjimečný stav,“ řekl Key novinářům ve Wellingtonu po mimořádném jednání vlády.

 

V samotném Christchurchi tak radnice učinila na regionální úrovni krátce po katastrofě.

 

 

 

Key své rozhodnutí zdůvodnil tím, že výjimečný stav v celostátním režimu poskytne úřadům civilní obrany větší pravomoci v zasažené oblasti.

 

"V praxi to umožní co nejlépe soustředit místní, celostátní i zahraniční zdroje do postiženého regionu,“ dodal šéf novozélandské vlády.

 

Novozélanďané nyní horečně pátrají po pohřešovaných. V boji o lildské životy zažívají záchranáři tvrdé chvíle, některým lidem zavaleným troskami budov museli dokonce amputovat končetiny, aby je mohli dostat ven.

 

Christchurch se po otřesech proměnilo v dějiště zkázy. „Celé město je jeden velký masakr. Na ulicích se válí těla, jsou uvězněna v autech, rozdrcena pod sutinami,“ popsal situaci superintendant Russell Gibson.

 

Policisté dle jeho slov chodí od dveří ke dveřím a volají na lidi, kteří by mohli být uvězněni v troskách. Své úsilí soustředí ale hlavně na dvě administrativní budovy v centru města, kde přeživší dokázali dát o sobě záchranářům vědět - klepali nebo posílali SMS zprávy.

 

Zemětřesení udeřilo v úterý v 12:51 místního času (00:51 SEČ). Americká geologická služba zaměřila ohnisko otřesů, které dosáhly síly 6,3 stupně Richtera, v hloubce pouhých čtyř kilometrů a pět kilometrů jihozápadně od Christchurche. Během dvou hodin následovaly další záchvěvy o síle 5,6 stupně.

 

Počet obětí přesáhl sedm desítek a je pravděpodobné, že bude ještě stoupat. Ve městě se totiž stále pohřešuje na 300 lidí.

 

Nový Zéland leží v aktivní seismické a vulkanické zóně nazývané Tichomořský ohnivý kruh. Tato oblast, v níž se setkávají kontinentální desky, je charakteristická častým výskytem projevů sopečné a seismické činnosti – nacházejí se zde asi dvě třetiny všech aktivních sopek Země.

Mediafax