Nový Zéland zasáhlo silné zemětřesení. Češi jsou v pořádku

Druhé největší novozélandské město Christchurch v sobotu vyhlásilo stav nouze po zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy škály. Informuje o tom server France24.

Po zemětřesení na Novém Zélandu nejsou v české komunitě v této zemi hlášena žádná zranění, jen hmotné škody různého rozsahu, sdělilo české MZV.

 

"Rozhodli jsme se vyhlásit ve městě stav nouze, což nám usnadňuje v případě nutnosti evakuovat lidi či uzavřít ulice," uvedl starosta města Bob Parker.

 

PODÍVEJTE SE, JAK ZEMĚTŘESENÍ POŠKODILO MĚSTO:

 

 

 

"Jsem vyděšen rozsahem škod, které zemětřesení způsobilo," dále sdělil Parker. Podle něj jsou škody podstatně větší, než se zprvu zdálo.

 

PSALI JSME:

Silné zemětřesení udeřilo na Novém Zélandu

 

Zemětřesení udeřilo v sobotu 4:35 místního času (pátek 18.35 SELČ). Americký geologický průzkum po několika opravách jeho epicentrum lokalizoval 30 kilometrů západně od města Christchurch v hloubce 33 kilometrů.

 

 

Síla otřesů byla ohromující. V Christchurchi, kde žije na 340 000 lidí, vybíhali před úsvitem z domů vyděšení obyvatelé v pyžamech, píše webový portál novozélandského deníku The Press. Takové zemětřesení tam nepamatují desítky let.


PODÍVEJTE SE:

reportáž TV Nova

 

Skutečný rozsah katastrofy se ukázal až za svítání. Fotografie na webu The Press zachycují pobořené domy v Christchurchi a zaparkovaná auta zavalená troskami. Některá místa jsou pod vodou. Patrně popraskaly vodovodní trubky.

 

Mluvčí hlavní nemocnice v Christchurchi informoval, že přijali dva těžce zraněné. Jsou to muži kolem padesátky. Prvního zasáhl padající komín, druhého pořezalo sklo z okna. Oba leží na jednotce intenzivní péče. Do nemocnice také přivezli neupřesněný počet lidí s lehčím poraněním.

 

Dodávky elektřiny patrně během soboty ještě nebudou obnoveny. Ve městě je mnoho popadaných drátů. Explodovalo několik transformátorů.

 

Po otřesech byla na celém ostrově přerušena letecká a železniční doprava. Varování před tsunami vydáno nebylo. Žádné přívalové vlny se neobjevily.

tn.cz / Mediafax