Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Novým francouzským prezidentem bude Hollande

Novým prezidentem Francie bude François Hollande. Přestože ještě nejsou všechny hlasy sečteny, je to podle médií prakticky jisté. Sarkozyho už také svému soupeři popřál k vítězství.

Volební místnosti se po druhém kole voleb uzavřely ve 20 hodin a prakticky okamžitě byly zveřejněny povolební odhady, tzv. exit-polly.
 

Podle nich Hollande získal 51,9 procenta hlasů. Stal se tak prvním socialistou v čele Francie za posledních téměř 20 let. Sarkozyho pak volilo 48,1 procenta dotázaných. Informace přinesla agentura AFP.
 

Sarkozy v neděli večer uznal porážku a telefonicky popřál Hollandemu k vítězství a popřál hodně štěstí. "Francouzský národ učinil své rozhodnutí. François Hollande je prezidentem Francie a musí být respektován," řekl pak Sarkozy svým příznivcům.
 

Volební účast nebyla rekordní, přesto ale byla poměrně vysoká – přes 70 procent.
 

Průzkumy po uzavření volebních místností potvrdily téměř přesně poslední předvolební odhady zveřejněné v pátek. Podle nich měl Hollande přízeň 52 procent voličů, Sarkozyho chtělo volit 48 procent voličů.
 

Výsledky nedělních voleb budou mít zásadní vliv na další vývoj politiky Evropské unie – s německou kancléřkou Angelou Merkelovou tvořil Sarkozy nejmocnější duo EU přezdívané "Merkozy". Nyní se Berlín musí připravit na změnu názvu na "Merkhollande". Francie je druhá nejsilnější ekonomika eurozóny.

hop Mediafax