Novým maďarským prezidentem byl zvolen olympijský vítěz Pál Schmitt

Novým maďarským prezidentem se stal podle očekávání Pál Schmitt, kandidát vládního Svazu mladých demokratů (Fidesz).

Schmitt nahradí dosluhujícího Lászlóa Sólyoma, jehož mandát končí 5. srpna. Informovala o tom agentura MTI. Fidesz, který drtivě vyhrál dubnové volby, má v parlamentu ústavní dvoutřetinovou většinu.

 

Schmitta navrhl premiér a šéf vládní strany Fidesz Viktor Orbán. Prezidentské volby se účastnilo 322 poslanců z 386-členného parlamentu. Schmitt obdržel 263 hlasů, protikandidát opozičních socialistů a nynější maďarský velvyslanec v Bangkoku András Balogh získal jen 59.

 

Dosavadnímu prezidentovi László Sólyomovi končí mandát 5. srpna. O den později nastoupí do funkce osmašedesátiletý Schmitt. Funkční prezidentské období je v Maďarsku pět let. Je možné ho vykonávat maximálně dvakrát po sobě.

 

KDO JE PÁL SCHMITT?

 

Pál Schmitt se narodil 13. května 1942 v Budapešti v tehdejším maďarském království. Jeho žena je bývalá gymnastka Katalin Makrayová. Schmitt má tři děti a šest vnoučet.

 

Nový maďarský prezident Schmitt hovoří kromě rodné maďarštiny anglicky, německy, francouzsky, španělsky a rusky.

 

Zajímavostí je, že Schmitt se od mládí věnuje šermu. Na olympijských hrách v letech 1968 a 1972 získal s maďarským šermířským týmem zlaté medaile. V roce 1983 byl zvolen do Mezinárodního olympijského výboru.

 

Z ŠERMÍŘE PREZIDENTEM

 

V letech 1993 až 1997 byl velvyslancem ve Španělsku, navíc od roku 1995 působil i v Andoře. Následně byl odvolán a od roku 1998 byl jmenován velvyslancem ve Švýcarsku, od roku 1999 s rozšířenou působností i pro Lichtenštejnsko. Tam působil až do svého odvolání v roce 2002, kdy se vrátil do Budapešti.

 

V roce 2003 oznámil Schmitt svůj vstup do strany Fidesz a ještě v témže roce byl zvolen místopředsedou strany. V roce 2004 se stal lídrem kandidátky strany pro volby do Evropského parlamentu 2004. V těchto volbách Fidesz získal 12 mandátů a Pál Schmitt se stal jedním z nejvýznamnějích europoslanců strany. Rovněž byl viceprezidentem výboru pro kulturu a vzdělávání.

 

V eurovolbách 2009 byl Pál Schmitt opět lídrem na kandidátce Fideszu. Spolu s dalšími 13 stranickými kolegy byl opět zvolen do EP s mandátem do roku 2014.

tn.cz / Mediafax