Obama se sejde s Medveděvem kvůli odzbrojení. Bude to v Praze?

Americký prezident a jeho ruský protějšek by mohli příští pátek v Praze podepsat smlouvu o jaderném odzbrojení.

Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv se příští pátek sejdou, aby podepsali novou smlouvu o jaderném odzbrojení. A schůzka by se mohla uskutečnit v Praze. S informací přišla jako první Česká televize.

 

Její ruský zdroj uvedl, že Kreml vyzval ruské novináře, aby si zajistili česká víza a přenosové trasy z Prahy na příští týden.

 

Ministerstvo zahraničních věcí, stejně jako Hrad však prozatím odmítají potvrdit, zda k podpisu smlouvy dojde v Praze.

 

Agentura Reuters v pátek ráno napsala, že Spojené státy a Rusko mají novou dohodu o omezení stavů jaderných zbraní na dosah.

 

Obama by do Prahy přiletěl z norského Osla, kde ve čtvrtek převezme Nobelovu cenu za mír. Ve středu vystoupí na konferenci OSN o podnebí v Kodani.

 

Jistou logiku by setkání obou prezidentů v české metropoli mělo, protože Obama právě při své dubnové návštěvě Prahy odzbrojení přislíbil.

 

"Země s jadernými zbraněmi budou usilovat o odzbrojení, země bez jaderných zbraní si je nebudou opatřovat a všechny země mohou mít přístup k mírovému využití jaderné energie," řekl Obama při svém pražském projevu.

 

Celý projev prezidenta Baracka Obamy, který přednesl v Praze 5. dubna.

 

"Celý proces ministerstvo zahraničních věcí samozřejmě sleduje a podpis této dohody velice uvítáme," sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka bez dalších podrobností.

 

Ještě méně konkrétní je kancelář prezidenta Václava Klause. "Tuto záležitost nebudeme nyní komentovat," uvedl Martin Erva z tiskového oddělení Hradu. Odmítl se vyjádřit také k otázce, zda téma jaderného odzbrojení diskutoval prezident Václav Klaus při jeho podzimní návštěvě v Rusku.

 

Vrcholnou návštěvu by měl podle protokolárních pravidel připravit tým prezidenta Klause ve spolupráci s ministerstvem zahraničí. Premiér Jan Fischer bude od čtvrtka přibližně do páteční jedné hodiny odpolední na Evropské radě v Bruselu.

 

"Pan premiér by se účastnil Evropské rady i v případě, že by Prahu navštívil americký a ruský prezident," komentoval plány tiskový mluvčí vlády Roman Prorok.

 

"Intenzivní práce na přípravě podpisu se blíží k závěru," uvádí prohlášení, které v pátek vydalo ruské ministerstvo zahraničí. Na hlavních bodech americko-ruské smlouvy o jaderném odzbrojení se dohodli Obama a Medveděv v červenci .

ina Mediafax