Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

bude válka?

Obama varuje Putina: Nechte Ukrajinu na pokoji!

Barack Obama foto - 1
Zdroj: Facebook official
Barack Obama má starosti ohledně situace na Ukrajině

Americký prezident Barack Obama dnes vyjádřil hluboké znepokojení nad informacemi o přesunech ruských vojsk na Ukrajinu.

Upozornil, že každé narušení svrchovanosti této země může vážně destabilizovat tamější situaci. Prezident také v přímém televizním přenosu Moskvu varoval, že jakákoli vojenská intervence na Ukrajině "bude něco stát".

 

"Jsme nyní hluboce znepokojeni zprávami o vojenských pohybech, které podniká Ruská federace na ukrajinském území," řekl Obama novinářům v Bílém domě.


 

"Jakékoli porušení ukrajinské suverenity a územní celistvosti způsobí hlubokou destabilizaci," dodal v krátkém vystoupení. Podle něj Spojené státy podpoří mezinárodní společenství s názorem, že "jakákoli vojenská intervence na Ukrajině bude něco stát".

 

Šéf Bílého domu učinil mimořádné prohlášení poté, co z Krymu přišly zprávy, že Rusko do této autonomní oblasti Ukrajiny přesunuje letecky vojáky. Moskva má na Krymském poloostrově pronajatou námořní vojenskou základnu. Napětí v této oblasti, kde převládá ruské obyvatelstvo, vzrostlo poté, co v Kyjevě před týdnem padl režim promoskevsky orientovaného prezidenta Viktora Janukovyče.

tn.cz / ČTK / hru