Obama převzal Nobelovku. Castro si do něj rýpnul

Americký prezident Barack Obama si dnes v norském Oslu převzal Nobelovu cenu za mír.

Americký prezident Barack Obama převzal na radnici v norském Oslu Nobelovu cenu za mír, medaili, diplom a deset milionů švédských korun.

 

Obama převzal cenu z rukou předsedy norského Nobelova výboru Thorbjorna Jaglanda. "Měli jsme příležitost udělit cenu americkému prezidentovi. Mnozí říkali, že je to příliš brzy. Historie nás ale učí, že se mnohé příležitosti promarnily. Letošní cena je apelem k akci pro nás všechny,“ vysvětlil kritizované rozhodnutí Nobelova výboru jeho předseda.

 

Barack Obama při svém projevu po převzetí Nobelovy ceny připustil ironii situace. Cenu za mír dostal ve chvíli, kdy jsou Spojené státy americké ve válce.

 

Kritika z Kuby

 

Na mnoha místech na světě vyvolává ocenění Baracka Obamy diskuze o tom, zda si americký prezident cenu Alfreda Nobela opravdu zaslouží. Reakci si neodpustil ani kubánský vůdce Fidel Castro.

 

"Proč Obama přijal Nobelovu cenu za mír, když se už rozhodl pro válku v Afghánistánu? Nemusel spáchat tento cynický čin," napsal Castro v článku pro státní deník Granma. Ze strany Castra se jednalo o překvapivé vyjádření. Ve chvíli, kdy se rozhodlo o tom, že Obama se stane laureátem Nobelovy ceny, reagoval Castro jinak.

 

"Ne vždy sdílím názory té instituce, ale jsem nucen uznat, že tentokrát to byl pozitivní krok," napsal Castro. "Mnozí řeknou, že si ještě nezasloužil právo dostat takové ocenění. My v tom vidíme, spíše než ocenění amerického prezidenta, kritiku genocidy, již vedli mnozí předchozí prezidenti té země," zhodnotil původně udělení ceny Fidel Castro.

 

Nezasloužená Nobelova cena?

 

Barack Obama upustil od v podstatě jednostranného přístupu k diplomacii svého předchůdce George W. Bushe a snažil se vylepšit pověst USA na mezinárodní úrovni. Jeho snaha směřovala do muslimského světa, Evropy, na Blízký východ, do Ruska, Afghánistánu, Íránu i Severní Koreje.

 

Názory na udělení Nobelovy ceny za mír americkému prezidentovi se různí. Podle některých to je ocenění naděje, kterou Obama svým nástupem na prezidentský post vyvolal. Podle jiných je to spíše ocenění Obamových rétorických schopností než konkrétních výsledků jeho politiky. Jiní označili rozhodnutí komise přímo za neuvážené.

 

Americký prezident dostal nejprestižnější z Nobelových cen za to, že "dal lidem naději na lepší svět bez jaderných zbraní" a "za mimořádné úspěchy ve snaze posílit mezinárodní diplomacii a spolupráci". Výbor ve svém verdiktu připomněl Obamovy návrhy na jaderné odzbrojení a jeho vizi bezjaderného světa.

hru tn.cz / Mediafax