Obamovu úsměvu nelze věřit, prohlásil Fidel Castro

Bývalý kubánský prezident Fidel Castro v pondělí varoval, že "laskavému úsměvu" amerického prezidenta Baracka Obamy nelze věřit.

Spojené státy podle Astra intrikují proti levicovým vládám Latinské Ameriky včetně Venezuely, v úterý o tom informuje agentura Reuters.


Castro zpočátku Obamovo zvolení prezidentem USA vítal, později se ale jeho pohled stává kritičtějším. V dopise, který na shromáždění levicových vůdců v Havaně přečetl venezuelský prezident Hugo Chávez, Castro napsal, že Spojené státy podporují pravicové hnutí, aby oslabily Cháveze a další socialistické prezidenty.


"Skutečné záměry vlády USA jsou zřejmé, tentokrát skryté za laskavý úsměv afroamerické tváře Baracka Obamy," napsal Castro. "Vláda skrytá za pravicové síly v Latinské Americe mobilizuje k útoku na Venezuelu a tím i k útoku na další levicové státy," píše se v dopise.


Jedná se o další kritiku Fidela Castra na adresu současného amerického prezidenta. Ve středu Castro Obamu kritizoval za to, že přijal Nobelovu cenu za mír a kvůli americké účasti na válce v Afghánistánu to označil za cynické.


To Hugo Chávez ke své kritice Baracka Obamy přidal ještě ironii, když ho v pondělí nazval nositelem "Nobelovy ceny za válku".


Třiaosmdesátiletý Castro vedl Kubu téměř 50 let, od revoluce v roce 1959. V roce 2008 předal vládu svému bratru Raúlovi Castrovi. I přes svůj pokročilý věk a zdravotní problémy zůstává nadále aktivním, a i když se na veřejnosti neobjevuje, stále má vliv na chod země a ve stranickém deníku Granma publikuje svoje komentáře.

tn.cz / Mediafax