Občanská válka v Pobřeží slonoviny? Boje u prezidentského paláce

Poblíž rezidence samozvaného prezidenta Pobřeží slonoviny Laurenta Gbagba v Abidžanu se strhly těžké boje mezi jeho vojáky a stoupenci mezinárodně uznávané hlavy státu Alassanea Ouattary.

Od čtvrtečního večera se boje ve městě podle očitých svědků zintenzivnily. Střelba se ozývá z několika směrů. „Je tam hodně lidí,“ uvedl jeden z místních obyvatelů.
 

„Vypadá to na finální útok (na Gbagba),“ dodal.
 

Střet dvou znesvářených táborů začal méně než kilometr od prezidentského paláce, který Gbagbo odmítá opustit. Boje se postupně rozšířily k sídlu státní televize RTI. Mluvčí Ouattarova ministra obrany tvrdí, že se jejich lidem podařilo RTI obsadit.
 

Gbagbovu rezidenci brání elitní prezidentská ochranka.
 

Pobřežím slonoviny zmítá násilí již několik týdnů. Napětí vyvolaly výsledky listopadových prezidentských voleb, jejichž mezinárodně uznávaným vítězem je Ouattara.
 

Prezident Laurent Gbagbo odmítá uznat porážku a drží se v prezidentském paláci. Rada bezpečnosti OSN na něj kvůli jeho postoji uvalila sankce, které zahrnují zmražení jeho aktiv a zákaz cestování pro něj, jeho manželku Simone a tři jeho nejbližší spolupracovníky.
 

Gbagbo má stoupence na křesťanském jihu, Ouattara na muslimském severu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax