OBJEV: Vědci znají lék na všechny CHŘIPKY!

Britská vědkyně z univerzity v Oxfordu učinila se svým týmem převratný objev - univerzální vakcínu, která funguje na všechny chřipkové kmeny. Informace přinesla Mladá fronta Dnes.

V praxi to znamená, že se z chřipky může stát jednoduše preventivně očkovatelná nemoc, jako je třeba kdysi hrozivá choroba tetanus.

Zatím má chřipka pověst záludné choroby, na jejíž šíření jsou lidé krátcí. Sotva vědci objeví vakcínu proti hrozící pandemii a farmaceutické firmy začnou přesvědčovat lékaře o její nezbytnosti pro pacienty, zmutuje chřipka do nového kmene a všechno bádání začíná nanovo.

Gilbertová může být člověkem, který tenhle evoluční řetěz rozpojí. "Změnili jsme princip vývoje vakcíny. Zjednodušeně řečeno, zaměřili jsme se na proteiny uvnitř viru, které jsou stejné u všech kmenů, místo těch ve virovém obalu, které se liší a mohou mutovat," vysvětlila princip svého objevu britskému deníku The Guardian.

Vývoj vakcíny však ještě nějakou dobu potrvá. "Pokud vše půjde úspěšně, je to otázka minimálně šesti let, než vakcína projde všemi nutnými zkouškami," odhadl epidemiolog Jiří Beran.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax