Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

válka se stupňuje

Obklíčili jsme ukrajinskou armádu, vzdejte se, vyzývají separatisté

Boje na Ukrajině - 9
Zdroj: ČTK
ilustrační foto

Proruští separatisté tvrdí, že uzavřeli v obklíčení 10 000 ukrajinských vojáků. Kyjev to popírá. Je nicméně jasné, že separatisté zahájili velkou ofenzívu na západ. Za poslední den kvůli tomu zemřelo dalších 19 civilistů. Část z nich, když čekala na humanitární pomoc.

Proruští separatisté na východě Ukrajiny prý uzavřeli obklíčení ukrajinských jednotek ve strategicky položeném městě Debalceve, ležícím na silničním a železničním spojení mezi hlavními baštami povstalců Doněckem a Luhanskem.

 

Oznámila to dnes ruská média s odvoláním na šéfa neuznávané Doněcké lidové republiky Alexandra Zacharčenka. Ten vyzval ukrajinské vojáky, aby složili zbraně a vzdali se výměnou za zachování života. Kyjev opakující se povstalecká tvrzení o obklíčení Debalceve nepotvrdil.

 

"Chci se obrátit na všechny ukrajinské vojáky. Chlapci, mám návrh - složte zbraně a vyjděte ven," řekl Zacharčenko v televizi Rossija 24. "Máte šanci zachovat si život a zůstat celí. Vzdejte se a budete žít. Slibuji, že se pak všichni vrátíte domů," dodal.

 

 

Ukrajinská armáda podle jednoho z povstaleckých velitelů Eduarda Basurina během uplynulých 24 hodin ztratila další důležité pozice a rovněž devět tanků a sedm bojových vozidel pěchoty. Celkem 117 vojáků padlo, 67 jich bylo zraněno.

 

Ukrajinská armáda přiznává mnohem nižší ztráty. "Ukrajina během ostřelování a bojových střetnutí přišla o pět vojáků, dalších 23 bylo zraněno," řekl mluvčí generálního štábu Vladyslav Selezňov a dodal, že momentálně se v nemocnicích léčí 390 vojáků, včetně 11 těžce zraněných.

 

V bojích mezi separatisty a vládními vojsky během uplynulých 24 hodin zahynulo nejméně 19 civilistů: sedm mrtvých nejprve ohlásila radnice v povstaleckém Doněcku, dalších pět podle ukrajinských úřadů bylo zabito v Debalceve. Bilance stoupla poté, co v Doněcku při ostřelování zahynulo nejméně dalších sedm lidí, stojících ve frontě na humanitární pomoc. Z viny za jejich smrt se vzájemně obviňují obě strany.

 

"Povstalci uskutečnili další cynický teroristický útok proti civilnímu obyvatelstvu," sdělila ukrajinská bezpečnostní rada a dodala, že se rebelové nejspíše takto pokoušejí překazit mírová jednání.

 

 

Ruské ministerstvo zahraničí naopak v souvislosti s krveprolitím odsoudilo "barbarské počínání" ukrajinských vojáků a vyzvalo Kyjev, aby ukončil válku proti vlastnímu lidu. Hledal by prý měl východisko nikoliv na bojišti, ale za vyjednávacím stolem.

 

Povstalci dříve odhadovali, že v Debalceve obklíčili až 10.000 ukrajinských vojáků. To ale Kyjev popírá. "Žádný kotel v Debalceve neexistuje. Zrovna jsem hovořil s vojáky a ti netuší, že by měli být obklíčeni," citovala agentura Unian mluvčího armádní operace na východě země.

 

Nicméně velitel ukrajinského praporu Donbas Semen Semenčenko podle listu Ukrajinska pravda připustil, že povstalci po dělostřeleckém přepadu ovládli městečko Vuhlehirsk, tedy další pozici u Debalceve. Po městě prý nepřetržitě pálí raketomety a minomety, protivník se snaží vojákům odříznout přístupy k městu, nicméně Ukrajinci prý stále situaci kontrolují a mají dost sil, zbraní a munice.

 

Ministerstvo obrany podle agentury Interfax-Ukrajina tvrdí, že povstaleckým jednotkám pomáhají ruští poradci a instruktoři. V druhé linii jsou prý nasazeny i jednotky pravidelné ruské armády. Krvavý konflikt v Donbasu si od loňského dubna vyžádal přes 5100 obětí.

tn.cz / ČTK / gar