OBŘÍ POVODEŇ: Voda zaplavila území jako Německo a Francie!

Povodeň v severní Austrálii se rozlila na území přesahující rozlohu Francie a Německa dohromady. Voda zaplavila desítky měst a komplikuje pro Austrálii důležitý vývoz cukru, píše v pátek agentura AFP.

"Máme 22 měst, která jsou téměř celá zaplavená nebo odříznutá. To představuje přibližně 200 000 lidí," uvedla Anna Blighová, premiérka postiženého státu Queensland.

"To neštěstí ještě zdaleka nekončí," řekla premiérka o povodni způsobené přívalovými dešti tropického cyklonu Tasha. Meteorologové zatím předpovídají, že další déšť nepřijde. Několik dní však potrvá, než voda ustoupí.


ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO ZÁPLAV: Krokodýli v ulicích děsí protinožce!Přístav ochromen

Záplavy ochromily provoz v důležitém přístavu Bundaberg, odkud Austrálie ročně vyveze 400 000 tun cukru. Během několika příštích dnů by tam měly dorazit tři lodě s nákladem 30 000 tun.

"Pokud bude přístav uzavřený jenom na pár dní, není to tak velký problém, ale delší opoždění by mohlo přinést starosti," uvedl Brian Mahoney z vedení společnosti Marybrough Sugar Factory, jejíž plavidla přístav využívají.

Povodeň postihla kromě Queenslandu také státy Nový Jižní Wales a Severní teritorium. V některých oblastech voda vystoupila do výše, kterou místní nepamatují padesát či sto let.
Vládní experti odhadují povodňové škody na miliardu australských dolarů, to je v přepočtu 19 miliard korun.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax