Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Odboráři v Řecku stávkují, zablokovali aténský přístav Pireus

Pátá letošní generální stávka v Řecku má podle očekávání silný dopad na dopravu v zemi. Odboráři opět blokují aténský přístav Pireus, v úterý o tom informoval The Wall Street Journal a agentura Reuters.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

V úterý se neotevřely vládní úřady ani místní samosprávy. Do nemocnic a ambulancí se dostavili pouze zaměstnanci, kteří zajišťují minimální provoz, problémy v dopravě hlásí zejména Atény. Podle informací listu The Wall Street Journal v zemi je omezena i železniční doprava, nevypravily se ani desítky domácích letů.

 

Na druhou stranu, mezinárodní lety z a do Atén by neměly být narušeny. Do stávky se zapojili i řečtí novináři, místo ranních zpráv televize vysílala jiné programy. Plánují se i protestní shromáždění.

 

PSALI JSME:

Řečtí odboráři opět stávkují, v přístavu Pireus zablokovali stovky turistů

Řecko zachvátí generální stávka, české ministerstvo zahraničí vydalo varování

 

Agentura Reuters uvedla, že na 500 členů komunistických odborů PAME zablokovalo aténský přístav Pireus. Stovky turistů se tak opět nemohly nalodit na své spoje. Ke stejnému kroku se zaměstnanci přístavu odhodlali již 23. června, kdy znemožnili několika stovkám turistů odplout z Atén na ostrovy.

 

Současná generální stávka bude mít další vliv na vnímání Řecka v zahraničí, což by mohlo vést k snížení příjmů z turismu. Ten tvoří až 18 procent řeckého hrubého domácího produktu (HDP).

 

PSALI JSME:

Řecko chce odškodňovat turisty, ve světě je to ale běžná věc

Dovolená v Řecku bude letos až o třetinu levnější

 

"GSEE a ADEDY říkají ne nespravedlivé, kruté, antisociální penzijní reformě,“ uvedla odborová organizace GSEE v prohlášení. "Zaměstnanci a společnost požadují posílení a ne zeslabení jejich sociálních, ekonomických a pracovních práv,“ zdůraznily odbory. "Tato opatření nepomůžou. Pouze povedou k hlubší recesi a chudobě,“ míní členka odborů ADEDY Despina Spanou.

 

Čtyřiadvacetihodinnovou stávku svolaly dvě největší odborové organizace GSEE a ADEDY, které protestují proti reformě důchodového systému a pracovního trhu. Tyto reformy jsou součástí požadavků Evropské unie (EU) a Mezinárodního měnového fondu (MMF), které se zadluženým Aténám zavázaly poskytnout finanční pomoc v objemu 110 miliard eur.

 

Obě reformy se považují za test pro současnou vládu, která čelí vlně nespokojenosti a odporu odborů. Ve čtvrtek řecký parlament bude debatovat o zmíněných změnách, které zahrnují zvýšení věku odchodu do důchodu, snížení minimální mzdy a uvolnění pracovního trhu.

tn.cz / Mediafax