Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Odpůrci atomu zastavili vlak s radioaktivním odpadem

Francouzský vlak se 123 tunami radioaktivního odpadu, který má být uložen v Německu, zastavili před překročením hranic demonstranti.

Podle agentury AFP se protesty očekávají také v Německu.

Vlak s vyhořelým jaderným palivem zastavili demonstranti u města Caen na severu Francie. Čtyři z odpůrců atomu se řetězem připoutali k vlaku. Skandovali heslo "náš odpor nezná hranice".

"Tento jaderný náklad je nejradioaktivnější vůbec a vystavuje obyvatelstvo vysokému riziku. Z krátkodobého pohledu jsou ohroženy životy lidí možnou nehodou, z dlouhodobého pohledu představuje riziko pro zdraví," sdělila ekologická skupina Ganva, která protest organizovala.

Vlak s vyhořelým palivem vyjel v pátek z francouzského města Valognes a směřuje do Gorlebenu na severu Německa. Tam bude radioaktivní odpad uložen.

Odpůrci jaderné energetiky považují náklad za nebezpečný. Tvrdí, že je dvakrát radioaktivnější než odpad z Černobylu.

Představitelé francouzské energetické společnosti Areva to odmítají a zdůrazňují, že to je rutinní zásilka. Vlak je prý "pevností na kolejích a jeho vagony by neporušila ani srážka v plné rychlosti".

Na sobotní příjezd vlaku do Německa se připravují desetitisíce demonstrantů. Očekává se, že proti transportu bude protestovat 30 tisíc lidí, na klidný průjezd vlaku do Gorlebenu by mělo dohlížet 16 tisíc policistů.

Radioaktivní odpad by měl do meziskladu v Gorlebenu dorazit v pondělí. Je to už 11. převoz vyhořelého jaderného paliva k uskladnění v Německu.

Šest set metrů dlouhý nákladní vlak má celkem čtrnáct vagonů. V jedenácti z nich jsou kontejnery s palivem, dalšími třemi cestují policisté, kteří vlak střeží. Trasa, kudy vlak pojede, je z bezpečnostních důvodů tajná.

Mediafax