PRŮŠVIH! Hackeři ukradli citlivá data a zveřejnili je

Hacker
Zdroj: oficiální zdroj
Hacker (ilustrační foto)

Emailové adresy, hesla i údaje z kreditních karet hodnostářů NATO a dalších vysoce postavených činitelů se objevily na internetu po tom, co se hackeři o Vánocích nabourali na servery americké zpravodajské služby Stratfor. Informuje o tom v pondělí agentura AFP.

Pachatelé pravděpodobně patří do „hacktivistické“ skupiny Anonymous. Právě ta totiž na Vánoce napsala na svém Twitteru o tom, že ukradla emaily a informace o kreditních kartách z databáze Stratforu. Podle odborníků unikla data bývalých členů britské rozvědky a amerických bezpečnostních služeb.
 

Na síti se ocitly například informace o 173 vojácích z Afghánistánu a dalších 170 z Iráku, osobní data někdejšího amerického viceprezidenta Dana Quayleho a bývalého ministra zahraničí USA Henryho Kissingera. Dále uniklo na 19 000 mailových adres zaměstnanců americké armády.

ČTĚTE TAKÉ:

Hackeři Anonymous spustili hon na neonacisty
 

V případě Velké Británie se útok dotkl 221 lidí, mezi dalšími oběťmi bylo 242 zaměstnanců NATO nebo zpravodajské služby Joint Intelligence Committee pracující pro britského premiéra Davida Camerona.
 

Texaská firma Stratfor se specializuje na zahraniční a bezpečnostní záležitosti. Nabouraná databáze obsahovala emailové adresy a hesla 850 000 jejich klientů. Přes 75 000 odběratelů mělo v systému i adresu bydliště a číslo kreditní karty.
 

Britské vlády se podle jejího mluvčího zatím útok nijak nedotkl, a to přesto, že mezi zveřejněnými daty byly i údaje několika členů parlamentu.
 

Podle hackerů bylo snadné tajné informace získat, část z nich totiž nebyla nijak zašifrovaná, což je pro Stratfor velkou ostudou navíc. Na ty zbylé údajně stačilo použít jednoduchý software. Firma nyní provoz webu pozastavila s tím, že zavádí nová bezpečnostní opatření, díky nimž se podobný útok už nebude opakovat.
 

Skupina Anonymous v poslední době nabourala například webové stránky syrského ministerstva obrany, aby vyjádřila nesouhlas s krvavými zákroky na tamních protivládních demonstracích. Na schopnosti hackerů dříve doplatili také poskytovatelé platebních karet Visa či MasterCard, kteří odmítli zpracovávat platby pro skupinu WikiLeaks.

krt tn.cz / Mediafax