Orbán a Radičová se stále neshodnou v otázce dvojího občanství

Maďarský premiér Viktor Orbán se v úterý v rámci státní návštěvy Slovenska sešel s předsedkyní slovenské vlády Ivetou Radičovou, píše webový portál deníku Sme. Ze setkání vyplynulo, že Bratislava a Budapešť se v otázce dvojího občanství stále neshodnou.

"Je to především v otázce dvojího občanství, kde jsou názory Slovenské republiky a Maďarské republiky diametrálně odlišné," zdůraznila po setkání Radičová. Podobně se vyjádřil i Orbán.
 

Maďarská vláda chce od příštího roku udělovat občanství Maďarům, kteří žijí v zahraničí. To se výrazně týká Slovenska, na jehož jihu žije půlmilionová maďarská menšina. Problém mají řešit smíšené komise, které již na základě mezistátní smlouvy začaly pracovat, sdělila Radičová.
 

Šéfové vlád obou států se naopak dohodli na způsobu, jakým dokončit projekt severojižního propojení plynovodů. Na základě bilaterální dohody ponese Slovensko odpovědnost za dokončení své části a Maďarsko za svůj úsek. "Jsme připraveni dokončit toto propojení v co nejkratším čase. Následně bude Slovensko pokračovat v tomto propojování do Polska," přiblížila dohodu Radičová. Propojení plynovodů má učinit zúčastněné země energeticky bezpečnějšími.
 

"Při řešení každé bilaterální otázky je naším zájmem, aby Slovensko bylo úspěšné. Zároveň vycházíme z předpokladu, že i pro Slovensko je důležité, aby Maďarsko ve střední Evropě bylo úspěšné," uvedl Orbán s tím, že osud středoevropských národů je společný v tom, že buď budou úspěšní všichni, nebo nikdo.
Orbán se v rámci návštěvy také na pracovním obědě sešel s delegací Strany maďarské koalice (SMK).

 

PSALI JSME TAKÉ:

Ministr dopravy Gustáv Slamečka získal české občanství

 

Předseda SMK József Berényi upozornil Orbána na problémy s tím, že jakýkoli etnický Maďar žádající o maďarské občanství automaticky ztratí občanství slovenské. Slovenská vláda zatím zákon nezměnila, jak slíbila v programovém prohlášení.
 

Se zástupci další strany zastupující maďarskou menšinu Most-Híd se Orbán nesešel. Podle předsedy strany Bély Bugára se tak maďarský premiér rozhodl proto, že Most-Híd odmítá spolupracovat s Orbánovou stranou Fidesz z pozice podřízeného. "Rozhodl se takto, bereme to na vědomí. Vyplývá nám z toho i to, že asi nepřichází do úvahy žádný partnerský vztah z jejich strany a podle toho se zařídíme," reagoval Bugár.
Nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) Radičovou vyzvala, aby Orbána požádala o jasné stanovisko k zákonu o dvojím občanství, o němž jedná maďarský parlament.

 

SNS chce od Orbána slyšet, že jako nejvyšší představitel výkonné moci v Maďarsku udělá vše proto, aby zákon nebyl přijat. Zákon o dvojím občanství například umožňuje etnickým Maďarům žijícím v okolních státech volit v maďarských volbách.

 

Předseda SNS Ján Slota prohlásil, že v zahraničí je Orbán považován za politika, který popírá základní principy maďarské parlamentní demokracie, a mnozí státníci se s ním odmítají setkávat, protože ve svých rukou koncentruje absolutistickou moc. Slota se za SNS podivil, že Radičová "dává prostor člověku, který má zavřené dveře u většiny významných státníků EU".

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax