OSN varuje: Požáry v Rusku urychlí tání arktických ledovců

Kouř a popílek z rozsáhlých požárů v západních a středních částech Ruska mohou vyvolat rychlejší tání ledovců v Arktidě. Informuje o tom v úterý agentura Reuters.

"Obáváme se, jaký dopad bude mít kouř z Ruska na Arktidu. Jde nám hlavně o černý popílek a další částice v kouři, které se usazují na ledu," prohlásil Vírabhadran Ramanathan, ředitel Programu OSN pro životní prostředí.

 

Kim Holmen, který vede norskou vědeckou stanici na Špicberkách, řekl, že kouř z požárů se prozatím drží nad ruskou pevninou. Pokud se však změní vítr, což meteorologové očekávají, může zplodiny zanést nad Arktidu.

 

Podle vědců by tak kouř mohl přispět k rychlejšímu tání arktických ledovců, které už v důsledku globálního oteplování značně utrpěly.

 

ČTĚTE TAKÉ:

DŮKAZ: Země se otepluje, posledních 10 let trhalo rekordy

 

Tři týdny trvající požáry v západní a střední části Ruska dosud připravily o život 52 lidí. Celkem během nich ztratilo střechu nad hlavou 3500 obyvatel.

 

Extrémní vedra a s nimi spojené požáry i smog pokračují. Deník Kommersant odhaduje škody způsobené ohněm na jedno procento HDP Ruska, což je v přepočtu 282 miliard korun.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax