Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

foto a video osmý kontinent

V Pacifiku vyrostl osmý kontinent z odpadků! Už je větší než Francie a neustále se zvětšuje

Osmý kontinent
Zdroj: facebook.com
Co tady ulovit?

Osmý kontinent světa se nachází uprostřed Tichého oceánu. Je neobydlený, přestože ho vytvořili lidé. Na rozdíl od luxusních umělých ostrovů v Dubaji, zahrabaný v odpadcích by nechtěl žít nikdo.

Severopacifický subtropický vír vytáhl na povrch něco, co si lidé mysleli, že se v nekonečném oceánu ztratí. Anglicky se tomu říká Great Pacific Garbage Patch a volně se překládá jako Velký pacifický odpadkový pás.


Přídomek velký je opravdu na místě, protože jeho velikost se odhaduje na 700 tisíc až 15 milionů kilometrů čtverečních. Jeho velikost se vlivem mořských proudů mění. Minimálně je veliký jako Francie, ale podle některých odhadů může dosahovat až rozměrů Ruska!
 


Co se týče biodiverzity, tak zde rostou nejrůznější plastové věci a chemické zbytky. Zvířata jsou zamotaná do plastových sáčků a sítí a v jejich těle se nachází nejrůznější umělohmotné součástky, kvůli kterým nesmírně trpí. Téměř všichni albatrosové, kteří se zde vyskytují, mají plastové částice v trávicím traktu.
 

GALERIE: Ostrov z odpadků

1
/
7
Zdroj: YouTube.com
Ostrov odpadků - 1


Nový kontinent objevil Charles J. Moore, když se plavil přes Tichý oceán. Obrovské množství plavoucího odpadu ho šokovalo a upozornil na něj oceánografa Curtise Ebbesmeyera, který region pojmenoval na Východní odpadkový pás. Většinou není viditelný pouhým okem, protože jeho největší část se nachází pod hladinou. Plastová kaše znečišťuje vodu až do hloubky 30 metrů. 

 

 
Dvacet procent odpadu pochází z lodí, zbytek z pevniny. Odpad z Ameriky sem dorazí asi za šest let, z východního pobřeží Asie o rok dříve. Nejvíce ho zásobuje indická řeka Ganga. Na znečištění se podílí velké firmy i běžné domácnosti. Miničástice nezachytí čističky. Právě ty představují pro oceány velké nebezpečí, protože je nelze nijak polapit, v moři vydrží až 500 let a kolují v potravním řetězci.
 


Otázkou je, co s novým kontinentem dělat. V oceánech se je více než 100 milionů tun plastového odpadu a je jasné, že nebude jednoduché se ho zbavit. V oblasti už proběhlo několik výzkumů a na nejnovější se znovu chystá Patrick Deixonne.


Chce oblast pečlivě prozkoumat a zjistit, kolik se zde opravdu nachází odpadu. Jeho minulá expedice neúspěšně skončila minulý rok, když se mu ve vodách Karibiku zamotalo kormidlo do rybářské sítě a plastový pytlík do vodní pumpy.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Podívejte se na husté popeláře v akci

Nebezpečné odpady na skládkách? Nikdo za ně neplatí! Proč?

Xena na lopatkách: Seriálovou hvězdu odsoudili. Trochu to přehnala s ekologickými aktivitami...

Basikovou zapomněli v letadle, unesli ji o tisíc kilometrů jinam!

Nevšední krása ze všedních věcí. Obrazy z kolíčků nebo houbiček na nádobí!
V hlavní roli odpad. Dejme mu zelenou
Třídění odpadu - maličkost s obrovskou zásluhou
Nejekologičtější školu světa najdete na Bali, studovat v ní může i vaše dítě

tn.cz / anš