Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

OSVOBOZENÍ! Extremista Wilders nedostal pokutu za štvaní proti muslimům

Nizozemský soud ve čtvrtek dopoledne osvobodil extremistu a poslance parlamentu za pravicovou Stranu svobody (PVV) Geerta Wilderse. Wilders byl obviněn ze štvaní proti muslimům a diskriminace, informuje agentura AFP.

Nizozemský radikál a zakladatel PVV čelil pěti bodům obžaloby. Mimo jiné za navádění k diskriminaci muslimů tím, že islám nazval fašismem. Korán, muslimskou posvátnou knihu, přirovnal ke knize Mein Kampf nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

"Zprošťuji vás všech obvinění, která proti vám byla vznesena. Tribunál došel k závěru, že vaše prohlášení jsou v rámci veřejné debaty přípustná. Ačkoliv jsou podle tribunálu hrubá a mravně zkažená, nepodporují nesnášenlivost," řekl předsedající soudce Wildersovi, který poté vstal a se zvednutou rukou na znamení vítězství odešel ze soudní síně.

Wilders se obviněním bránil a tvrdil, že na adresu muslimské menšiny neřekl nic urážlivého a že neměl být souzen, protože v Nizozemsku platí svoboda projevu. Jeho prohlášení se podle něj vždy týkala výhradně islámu jako takového.

PSALI JSME TAKÉ:
Nizozemský nacionalista Wilders před soudem. Kvůli rasismu


Žalující strana požadovala pro Wilderse pokutu v symbolické výši jednoho eura. Pohrozila, že pokud soud pokutu neudělí, celý případ přenese před Evropský soud pro lidská práva.

Soud byl v Nizozemsku pečlivě sledován. Podle agentury Reuters ne jen kvůli Wildersovým prohlášením, ale také proto, že jeho strana získává stále větší politickou moc a podporuje v parlamentu současnou nizozemskou menšinovou vládu.

Wilders, který se podle svých slov snaží zastavit migraci muslimů do západních zemí, si rozhněval vyznavače islámu na celém světě filmem Fitna (Rozvrat). V něm islám označuje za ideologii potlačující svobody a podporující násilí a terorismus. Film končí sloganem "Zastavte islamizaci! Braňte naši svobodu!".

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

tn.cz / Mediafax