Děti a učitelka zadržovaní únoscem ve školce jsou na svobodě

Všechny děti a učitelka, které v pondělí držel jako rukojmí ozbrojený mladík ve školce na východě Francie, jsou na svobodě. Informuje o tom agentura AFP.

Asi sedmnáctiletý mladík ozbrojený dvěma šavlemi školku přepadl v pondělí ráno a zajal 20 dětí. Postupně většinu dětí propustil, po několika hodinách v zajetí držel pět děti a jejich učitelku. Před 12.00 SEČ do školky vtrhla zásahová jednotka policie a zahájila s únoscem vyjednávání.

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:


 

ČTĚTE TAKÉ:

Držel dvě rukojmí v pražské bance. Půjde na osm let do vězení
 

 

Krátce před 13.00 SEČ byly všechny děti i s učitelkou osvobozeny.

PODÍVEJTE SE NA ZÁBĚRY ZÁSAHOVÉ JEDNOTKY NA VÝCHODĚ FRANCIE:

 

Motiv únoscova činu zatím zůstává neznámý.

Výběr případů, při nichž ozbrojenci drželi jako rukojmí větší skupiny dětí v evropských školkách:
 

13. května 1993 - Při policejním zásahu byl zastřelen Eric Schmitt, který držel dva dny 21 dětí a učitelku v mateřské školce na pařížském předměstí Neuilly. Požadoval v přepočtu přes 66 milionů korun. Policisté nedali při zásahu násilníkovi žádnou šanci se vzdát a ihned stříleli.
6. listopadu 1995 - V mateřské školce v Berlíně-Köpenicku zajal ozbrojený 29letý nezaměstnaný zámečník několik dětí a zabarikádoval se s nimi v budově. Několik rukojmí postupně propustil. Později policie na školku zaútočila a osvobodila i ty zbývající.
4. března 1996 - V mateřské školce ve francouzském Marseille držel 15 dětí jako rukojmí osmadvacetiletý Francouz arabského původu. Výkupné nežádal, většinu dětí postupně propustil. Rychlý zásah policie se obešel bez jediného výstřelu a zranění.
18. prosince 1997 - V soukromé školce v texaském městečku Plano u Dallasu se dostal po neúspěšném pokusu vyloupit banku do sporu 33letý muž s manželkou, která ve školce pracovala. V amoku nožem ohrožoval 60 dětí; po 30 hodinách se vzdal policii.
15. května 2000 - Ozbrojený muž pronikl do školky v Hjelmelandu na jihozápadě Norska, kde zadržel 25 dětí a deset dospělých. Zhruba čtyřicetiletý ozbrojenec postupně rukojmí propouštěl a nakonec se po jedenáctihodinovém dramatu vzdal. Jeho motivem bylo, že prohrál spor o opatrovnictví svých dětí.
31. května 2000 - Devětatřicetiletý ozbrojený únosce původem z Tuniska zadržel ve školce ve městě Wasserbillig v Lucembursku asi 46 dětí a tři učitelky. Po vyjednávání pak propustil 17 dětí. Únosce byl 1. června po zásahu policie zabit.
20. ledna 2003 - Zvláštní jednotka policie osvobodila šest rukojmích, které zajal v mateřské školce ve městě Magdagači v Amurské oblasti u hranic s Čínou muž vyzbrojený nožem. Pachatelem, který požadoval výkupné a při zásahu byl zraněn, byl místní obyvatel, jehož dcerka školku také navštěvovala.
16. června 2005 - Čtyřčlenná skupina ozbrojenců v kambodžském městě Siemreap zajala v mezinárodní škole a školce asi 70 dětí, včetně tří učitelů. Posléze únosci část propustili a za zbylých 29 školáků žádali výkupné. Incident, který trval asi šest hodin, ukončil zásah policie, který nepřežili dva až tři únosci a tříletý kanadský chlapeček.
28. března 2007 - Dva ozbrojenci v centru filipínské metropole Manily více než devět hodin zadržovali ve školním autobusu 32 dětí ve věku od čtyř do šesti let a dva učitele. Únosci chtěli svým činem údajně upozornit na korupci v zemi a požadovali bezplatné vzdělání pro děti ze školky, která patřila jednomu z nich. Únosci se poté vzdali provinčnímu guvernérovi.
13. prosince 2010 - Mladý muž vyzbrojený dvěma šavlemi zajal v mateřské škole v Besançonu na východě Francie asi dvě desítky dětí. Později víc než tucet propustil, v zajetí jich podle starosty města zůstává pět až šest. Kolem školy byly rozmístěny bezpečnostní jednotky, které podle posledních zpráv vstoupily do budovy školy. Podle prefektury mladík požádal o zbraň, aby se mohl zabít.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax