Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Pád letadla na Sibiři mohla zavinit námraza, kapitán odmítl speciální postřik

Havárii letadla u ruského města Ťumeň, při které v pondělí zahynulo 31 lidí, mohla způsobit námraza na trupu letounu. Informuje o tom v úterý agentura AFP.

Dopravní letoun se 43 lidmi se zřítil v pondělí u sibiřského města Ťumeň. Šéf Federální agentury letecké dopravy Alexandr Neradko řekl, že letoun nebyl před vzletem ošetřen postřikem proti námraze.

 

PODÍVEJTE SE:

-


Deník Kommersant píše, že kapitán letadla postřik odmítl. Námraza se mohla vytvořit během rolování, které trvalo 10 minut. Na letišti bylo pod nulou. Ledová slupka na letadle mohla zvýšit jeho hmotnost tak, že se neudrželo ve vzduchu

 

PSALI JSME:

Havárie ruského letadla: Pilot nezvládl nouzové přistání! 31 mrtvých


Již v pondělí se ruská média odkazovala na nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování, který verzi s námrazou uváděl jaké možnou příčinu nehody.


Vyšetřovatelé ruského Mezistátního leteckého výboru v úterý sdělili, že příčina nejspíš nebyla v poruše motorů, ve stavu paliva ani v nezkušenosti, únavě či opilosti pilotů. Již v pondělí vyloučili výbuch na palubě.


Podle poznatků vyšetřovatelů se dvoumotorové turbovrtulové letadlo ATR-72 francouzsko-italské výroby vzneslo po startu do výšky 21 metrů. Poté se naklonilo na pravou stranu o 35 stupňů, v zápětí na levou o 50 stupňů, načež spadlo na zasněžené pole.


Motory pracovaly celých 40 vteřin, po kterých se letoun udržel ve vzduchu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Letadlo se zřítilo na školu! Zemřelo 13 lidí


Komise vyšetřovatelů Ruské federace oznámila, že příčinu havárie sdělí patrně nejdřív za měsíc. Stále se přiklání k verzi technické závady. Očití svědci totiž před pádem letadla viděli kouř z motorů.


Letoun aerolinek Utair, který má kapacitu 78 pasažérů, se zřítil dva kilometry východně od vesnice Gorkovka v 5.50 tamního času (03.50 SELČ). Vzlétl z letiště Roščino u města Ťumeň a mířil do 800 kilometrů vzdáleného Surgutu. Pád letadla přežilo dvanáct cestujících, kteří jsou hospitazováni v nemocnici.


AFP připomíná, že bezpečnost ruské letecké dopravy je často kritizována. Loni havarovalo v Rusku 15 letadel. Zahynulo při tom 120 lidí.


V září při zřícení letounu Jak-42 s týmem ruské KHL Lokomotiv Jaroslavl zahynuli tři čeští hokejoví reprezentanti Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček.

maš tn.cz / Mediafax