Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.3. 2009 08:12

Pád neviditelné stíhačky za tři miliardy: pilot zemřel při cvičném letu

Letoun F-22 Raptor
Zdroj: oficiální zdroj

Americký stíhací letoun F-22 Raptor, který využívá "neviditelné" technologie stealth, se zřítil v poušti Mojave na jihu Kalifornie.

Cvičný let chlouby amerického letectví skončil tragédií. Pilot v troskách lletounu F-22 Raptor zemřel, informují deníky The Daily Telegraph a International Herald Tribune.

Zkušený devětačtyřicetiletý letec David Cooley ve středu prováděl jeden ze zkušebních letů asi 55 kilometrů severovýchodně od letecké základny Edwards. Pro americké letectvo Cooley létal již 21 let  a byl členem týmu pro testování neviditelného stroje F-22 Raptor. Letoun se však z neznámých důvodů zřítil.

Druhá nehoda špionážního letounu

Mlluvčí amerických leteckých sil Richard Johnson upozornil, že  jedná už o druhou nehodu stroje vyráběného americkou firmou Lockheed Martin. "První nehoda se stala při leteckých a vyhodnocovacích testech v prosinci 2004 také na základně Edwards. Pilot se tehdy bezpečně katapultoval," dodal Johnson.

Sledujte ve videu nehodu F-22 Raptoru při přistání.F-22 Raptor bývá kritizován za to, že se nehodí pro typ bojů, jaké nyní Spojené státy vedou v Afghánistánu a Iráku.

Americké letectvo tento stroj ale obhajuje. "Kombinace ´neviditelnosti´, skvělých letových a manévrovacích vlastností s leteckou elektronikou reprezentuje výjimečný pokrok v bojových schopnostech letounu," uvádí se v prohlášení amerického letectva.

Cena jednoho stroje je 140 milionů dolarů, tedy zhruba 2,8 miliardy korun.  F-22 je jednomístný letoun se dvěma motory, který létá nadzvukovou rychlostí. Je 19 metrů dlouhý a 13,5 metr široký.

Firma Lockheed Martin uvádí, že stroj F-22 Raptor je jediným bojovým letounem, který je schopný "téměř nezranitelně" provádět bojové úkoly proti vzdušným i pozemním cílům.
 

Tragický den letectví: 23. březen

Hned několik tragických nehod letadel se stalo v pondělí 23. března.  Pád letadla na hřbitov v americké Montaně si vyžádal 17 lidských obětí. Mezi mrtvými navíc převažovaly děti.Na tokijském mezinárodním letišti nezvládlo přistání za silného větru nákladní letadlo.  Hořící stroj zabil dva piloty.

moc Mediafax
Reklama