Pákistánští zabijáci - KOMÁŘI! Přenášejí horečku DENGUE, tisíce nakažených

V Pákistánu zabíjí horečka dengue, přes 12 tisíc nakažených.

Po rozsáhlých povodních trápí Pákistán epidemie tropické horečky dengue. Za uplynulý měsíc má na kontě 126 životů a 12 tisíc nakažených, píše ve čtvrtek agentura AFP.

 

Experti vidí příčinu vypuknutí epidemie ve vytrvalých monzunových deštích a nezvykle vysokých sezónních teplotách. Vzniklo tak příznivé prostředí pro komáry, kteří virus horečky přenášejí.

 

Na 10 000 nakažených hlásí Láhaur, hlavní město nejlidnatější pákistánské provincie Paňdžáb. Místní nemocnice jsou přeplněné.

 

Láhaurskou ústřední nemocnici zaplavili pacienti a jejich příbuzní. Obývají chodby i velké stany, které lékaři pro nedostatek kapacity nechali postavit před nemocnicí.

 

Lékař Zafár Ikrám sdělil, že nemocnice pracuje nad své možnosti, aby zvládla příliv pacientů. "Lidé vědí o epidemii dengue z médií. Mají strach. Jakmile zaznamenají nějaké příznaky, jdou se do nemocnice nechat otestovat," vysvětlil.

 

Pákistánci, které mimo militantního islamismu v poslední době trápily i obří povodně, jsou rozhořčeni přístupem vlády, která nedokázala zamezit přemnožení komárů.

 

"Nemáme žádné repelenty. Jsou moc drahé. Stěží si koupíme bochník chleba. Politici přijdou až k vám, když žebrají o hlasy, ale nepřijdou hubit komáry," svěřil se AFP padesátiletý pouliční prodejce telefonů.

 

Nejčastější příčinou vypuknutí epidemie horečnatého onemocnění jsou špatné hygienické podmínky. V Pandžábu jejímu šíření pomohly i povodně. Ve stojaté vodě se totiž daří komárům, kteří nákazu přenášejí.

 

Horečka dengue postihne každý rok 50 až 100 milionů lidí v tropických a subtropických oblastech. Po štípnutí nakaženým komárem trvá čtyři až sedm dní, než o sobě dá nemoc vědět. Projevuje se vysokou horečkou, bolestí svalů a kloubů a celkovou vyčerpaností. Krvácivá varianta bývá smrtelná.

 

Horečku způsobuje virus přenášený komárem Aedes aegypti. Proti nemoci neexistuje žádná vakcína ani lék. Jedinou účinnou prevencí je hubení komárů, kteří virus přenášejí.

 

Mediafax