Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Palestinec na tureckém velvyslanectví vyhrožoval zabitím Židů

Muž byl ozbrojený a vyhrožoval odpálením náloží. Policie ho přemohla.

Ozbrojený Palestinec vtrhl v úterý odpoledne na turecké velvyslanectví v izraelském Tel Avivu, držel tam dva rukojmí a vyhrožoval, že bude zabíjet Židy a že vyhodí ambasádu do vzduchu. Ostraze ambasády se ho podařilo zneškodnit, informuje televize Sky News a Jerusalem Post.

 

Palestinec tvrdil, že má u sebe výbušniny, které v budově ambasády odpálí.

 

„Vyhodím do vzduchu celou ambasádu. Jestli mě nenechají odejít ze země, spálím celou budovu. Spálím všechno. Spálím auta, rozbiju všechny dveře. Rozbiju všechno,“ řekl Palestinec v telefonickém hovoru, jehož záznam odvysílala izraelská televizní stanice Channel 2.

 

Muž však byl ozbrojen pouze nožem a dětskou atrapou pistole. Ostraze turecké ambasády se podařilo Palestince přemoci a odzbrojit.

 

„Muž křičel, že chce azyl a pokusil se vzít jako rukojmí konzulova tajemníka, pak ho přemohla ochranka,“ uvedlo turecké ministerstvo zahraničí v prohlášení. „Muž je naší stranou vyslýchán,“ dodalo.

 

Podle informací tureckého ministerstva zahraničí Palestinec vylezl do prvního patra ambasády, kde rozbil okno a vlezl do budovy. Na ambasádě se pokusil zajmout dva rukojmí a požadoval volný průchod do Ankary a udělení politického azylu. Muž tvrdil, že ho chtějí zadržet izraelské bezpečnostní síly i palestinské výzvědné služby, protože má informace, které by mohly poškodit palestinské vládní úředníky.

 

„Má dva rukojmí a svědci tvrdí, že únosce vyhrožuje, že zabije všechny Židy, kteří vstoupí do budovy,“ popisovala SkyNews situaci s tím, že se Palestinec zřejmě zabarikádoval v jedné z kanceláří tureckého velvyslanectví.

 

Izraelská policie na začátku incidentu oznámila, že na budovu velvyslanectví několikrát vystřelila, jeden člověk byl zraněn. Agentura Reuters uvedla, že postřeleným je únosce, který utrpěl lehká zranění a zůstává v budově ambasády. Podle izraelské policie byl Palestinec postřelen do nohou.

 

Policie zablokovala příjezdové silnice k ambasádě. U ambasády bylo také několik sanitek. Podle informací Jerusalem Post zakázala turecká ambasáda izraelským policistům i zdravotníkům vstup do budovy.

 

Podle informací televize SkyNews je únoscem Nadím Indžáz, který před čtyřmi lety vtrhl na britské velvyslanectví v Tel Avivu a dožadoval se udělení politického azylu. Motiv jeho úterního útoku zůstává i nadále neznámý.

 

Policie uvedla, že muž je pravděpodobně duševně nemocný.

 

Nedaleko turecké ambasády došlo přibližně ve stejné době, kdy Palestinec zajal rukojmí na ambasádě, k jinému incidentu. Náhodný kolemjdoucí postřelil Palestince, který se na ulici z neznámých důvodů svlékl do naha. Neznámý střelec uprchl, zdravotní stav postřeleného Palestince není znám. Zatím není jasné, zda spolu obě události souvisí.

 

 

Vlažné vztahy mezi Tureckem a Izraelem


Vztahy mezi Izraelem a Tureckem jsou napjaté po zásahu izraelské armády proti flotile, která se pokoušela prolomit blokádu pásma Gazy.

 

PSALI JSME:

Deset mrtvých na lodi, Češi na palubě


K incidentu došlo 31. května, kdy se izraelští vojáci pokusili zastavit šest lodí s humanitární pomocí pro obyvatele Gazy. Na palubě lodí byli aktivisté a novináři převážně z Turecka. Izraelci se obávali, že lodě mají do Gazy dostat zbraně pro bojovníky protiizraelského radikálního hnutí Hamas. Střet vojáků a posádek lodí vyústil v potyčky, zemřelo devět aktivistů.


Turecká vláda odvolala svého velvyslance v Izraeli a zrušila i společná vojenská cvičení.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax