Odcházející hlava církve

Papež Benedikt XVI. se rozloučil s věřícími. Ke křesťanům mluvil i česky!

Papež Benedikt XVI.
Zdroj: isifa.com

Ručně malované plakáty se vzkazy: "Děkujeme, Svatý otče" a aplaus desetitisíců věřících z celého světa. Zcela naplněné Svatopetrské náměstí ve Vatikánu vzdalo hold dosluhujícímu papeži Benediktu XVI, který pronesl svou poslední modlitbu.

Ve zhruba dvacetiminutovém proslovu pozdravil věřící v několika světových jazycích, nechyběla ani čeština. Byla to jeho poslední slova, která k veřejnosti oficiálně směřoval v rámci generální audience. Svatý otec končí ve svém úřadě ve čtvrtek. Strávil v něm osm let.
 

Na náměstí přijel ve svém automobilu kolem půl jedenácté dopoledne a projížděl mezi davem věřících. Několikrát zastavil, aby se s lidmi pozdravil. Z celého světa dorazily desetitisíce lidí. Padesát tisíc mělo rezervovanou místenku přímo na náměstí, další desítky tisíc postávaly v okolí, mezi nimi bylo i na dvě stovky Čechů. Vatikán uvedl, že se s papežem přišlo rozloučit na 200 tisíc lidí.
 

Benedikt XVI. ve svém proslovu řekl, že odchází proto, že mu ubývá sil. Je to prý kvůli dobru církve. Vyzval věřící na celém světě, aby posílili víru v Boha.
 

"Když jsem přijal papežský úřad, vzal jsem na sebe těžké břímě," prohlásil Benedikt XVI. Řekl, že celou dobu vedl jeho kroky Bůh. Za svá slova sklidil mohutné ovace.
 


Benedikt XVI. (85) oznámil svou rezignaci zhruba před dvěma týdny, jako důvod uvedl věk. Média spekulovala i o závažných zdravotních problémech.
 

Na Svatého otce - vlastním jménem Josepha Ratzingera – čeká odpoledne ještě soukromá audience. Po odchodu ze svého úřadu se přesune do letního sídla papežů v Castel Gandolfo 25 kilometrů jižně od Říma.
 

K volbě nového papeže dojde v březnu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax / hmr