Papež v tradičním požehnání vyzval k míru v Sýrii, Izraeli a Africe. GALERIE

Papež Benedikt XVI. pronesl v neděli tradiční požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu) z balkonu na Svatopetrském náměstí. Mimo jiné vyzval k zastavení násilí v Sýrii, smíru mezi Izraelem a Palestinou a míru v afrických zemích.

Na Svatopetrském náměstí ozdobeném žlutými a bílými květy si požehnání vyslechlo asi 100 tisíc věřících.

 

Svatý otec vyzval k okamžitému ukončení krveprolití v Sýrii a žádal i pomoc pro uprchlíky. Nabádal i k uklidnění nepokojů v Izraeli. "Ve svaté zemi, ať Izraelci a Palestinci odvážně začnou nový mírový proces," pobídl země papež.


Iráku pontifik projevil podporu v "následování cesty rozvoje a stability" v zemi a část svého projevu věnoval i afrických státům. Mali popřál mír a stabilitu a odsoudil "teroristické útoky" na křesťany v Nigérii.

 

Odsoudil také diskriminaci a pronásledování křesťanů po celém světě: "Ježíš je naděje a útěcha pro ty křesťanské komunity, které kvůli své víře trpí".

 

 

Na konci požehnání popřál Benedikt XVI. veselé velikonoce v 65 jazycích včetně arabštiny, hebrejštiny a češtiny. Letošní požehnání bylo kratší než v předchozích letech. Papež působil velmi unaveně.


Před požehnání ještě papež odsloužil mši ve vatikánské bazilice svatého Petra.

 

 

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

anš tn.cz / Mediafax