Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.4. 2011 07:53

Pastor Jones: CHTĚL PÁLIT KORÁN, teď skončil ve VĚZENÍ

Americký pastor Terry Jones, jenž vyprovokoval hněv afghánských muslimů spálením výtisku koránu, skončil v pátek ve vězení, informuje v sobotu agentura AFP. Pastor nechtěl zaplatit "mírovou" záruku jeden dolar (necelých 16 korun).

Floridský pastor Jones a jeho kolega Wayne Sapp stanuli před soudem v Michiganu, protože plánovali uspořádat demonstraci před Islámským centrem v Dearbornu u Detroitu. Ta by ale mohla podle obžaloby vyústit v násilnosti.

 

Během vystoupení před soudem Jones argumentoval tím, že korán "podněcuje teroristickou činnost po celém světě". Pastor také trval na tom, že právo proti islámu protestovat mu zaručuje první dodatek americké ústavy. "První dodatek nepřináší užitek, pokud nás omezuje k tomu říkat jen to, co je populární," vypíchl Jones.

 

PSALI JSME:

Pastor Jones odvolal pálení koránu, může to však ještě "přehodnotit"

Americká velvyslanectví se připravují na útoky kvůli pálení koránu

 

Šéf policie v Dearbornu Ronald Haddad ale odsvědčil, že se policie dozvěděla o vážných hrozbách, které na Jonese směřovali obyvatelé téměř stotisícového města. Haddad tím zdůraznil, že pokud bude demonstrace povolena, může vyprovokovat násilnosti.

 

Žaloba se navíc snažila dokázat, že protest nemá nic společného s prvním dodatkem. V sázce by byla jen bezpečnost a mír v obci.

 

Porota nakonec dala za pravdu žalobě a soudce Mark Somers stanovil symbolickou kauci na jeden dolar. Oba pastorové ale odmítli zaplatit.

 

PSALI JSME:

Plánované pálení koránu vyvolalo celosvětový nesouhlas

 

Policie je proto převezla do místní věznice. Po asi hodině za mřížemi ale Jones a Sapp změnili názor a dolar zaplatili.

 

Oba pastoři zorganizovali v březnu na Floridě "proces" proti koránu, v němž shledali muslimskou posvátnou knihu "vinnou" a spálili ji. Událost nepřilákala mnoho diváků, ale posléze se dostala do titulků médií po celém světě.

 

Proti spálení koránu protestovali o dva týdny později Afghánci. Prvního dubna zemřelo při útoku rozezlených muslimů na ústředí OSN v afghánském městě Mazáre Šaríf sedm pracovníků OSN. Celkem mají protesty v Afghánistánu na kontě více než 20 obětí.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax
Reklama