Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.9. 2010 14:14

Pastor Jones přijel do New Yorku. Je pozván do pořadu NBC

Pastor malé americké církve Terry Jones, který chtěl u příležitosti dnešního výročí teroristických toků na USA spálit výtisky koránu, dorazil do New Yorku.

Od demonstrace nesouhlasu s obsahem koránu pastor ustoupil a chce se sejít s plánovači mešity nedaleko místa útoků v New Yorku. Ráno místního času se také očekává jeho vystoupení v pořadu Today televizní stanice NBC. Informovala o tom agentura Reuters.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Americká církev se postavila proti pálení koránu a protimuslimským náladám

Korán nespálím, když mě o to požádá Obama, vzkázal pastor Jones

Tisíce Afghánců se bouří proti pálení Koránu

 

Jonesův mluvčí K. A. Paul řekl, že pastorovi osobně obstaral páteční letenku z Orlanda do New Yorku, kde měl Jones přistát v pátek pozdě večer místního času (dnes ve 4:15 našeho času). Paul předložil agentuře AP doklad o době a trase letu a řekl také, že může zaručit, že Jones od dnešního pálení koránu upustil.

 

Pastorovi se prý z floridského Gainesvillu podařilo k letadlu vyklouznout nepozorovaně. "Už v Gainesvillu není. Odletěl od New Yorku, osobně jsme mu zaplatil letenku a rezervoval pro něj v New Yorku pokoj," řekl Paul.

 

To, že se dnešní pálení odkládá, potvrdil také Jonesův syn Luke. Zda s tím otec ještě počítá v jiném termínu, ale nesdělil.

 

Jones chtěl o přemístění mešity a islámského centra, které má vzniknout poblíž pozemku Groung Zero, kde do teroristických útoků z 11. září 2001 stávaly mrakodrapy Světového obchodního střediska, jednat v New Yorku s newyorským imámem Feisalem Abdulem Raufem. Ten ale schůzku rázně popřel a organizátor projektu Sharif el-Gamal řekl, že islámské centrum se nikam přemisťovat nebude.

 

Paul prohlásil, že účelem schůzky s Raufem je zjistit, zda by tento imám souhlasil s přemístěním mešity. Jak se Jones zachová, když se s ním Rauf odmítne sejít nebo zamítne přesun stavby, Paul neřekl.

 

V pátek znovu proti úmyslu pálení koránu vystoupil prezident Barack Obama a do ulic několika měst a k základně NATO vyšly tisíce Afghánců. Manifestace se konaly také v Pákistánu.

 

 

tn.cz / ČTK
Reklama