Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Peking varoval před udělením Nobelovy ceny za mír čínskému disidentovi

Václav Havel
Zdroj: Mediafax

Čína vyhrožuje Norsku zhoršením vzájemných vztahů, pokud norský Nobelův výbor udělí Nobelovu cenu za mír čínskému disidentovi Liou Siao-poovi, kterého podporuje i Václav Havel. V úterý o tom informovala agentura Reuters.

Ředitel výboru Geir Lundestad uvedl, že čínská výstraha byla reakcí na výzvu českého exprezidenta a disidenta Václava Havla, aby se letošním laureátem ceny stal pronásledovaný Číňan.


Havel k tomu členy výboru vybídl před týdnem prostřednictvím komentáře v prestižním deníku The New York Times.


Čínský postoj tlumočil Lundestadovi zástupce čínského ministra zahraničí Fu Jing během návštěvy v Oslu. "Zatahalo by to za špatné nitky norsko-čínských vztahů, vnímali by to jako nepřátelské gesto," zopakoval Lundestad zprávu od čínského diplomata.


Ředitel výboru dodal, že Čína už se do výběru snažila zasáhnout několikrát, na práci komise to však nemělo vliv. V roce 1989 Nobelův výbor i přes protesty Číny udělil cenu tibetskému duchovnímu vůdci dalajlamovi.


Jméno letošního držitele Nobelovy ceny za mír oznámí výbor v Oslu 8. října. Loňským laureátem se stal americký prezident Barack Obama. Ocenění Obamy považovali mnozí za chybu, přišlo podle nich "příliš brzy".
 

Mediafax