Po fiasku s raketou KLDR otestuje atomovou bombu, varují experti

Po pokořujícím selhání startu severokorejské balistické rakety Unha-3 může stalinistická země ve snaze zachovat si tvář brzy přistoupit k testu jaderné bomby. Takový názor vyslovují analytici, které v pátek cituje agentura AFP.

Raketu vypustili Severokorejci v pátek ráno z nové odpalovací rampy na severozápadním pobřeží země u příležitosti oslav stého výročí narození "věčného prezidenta" Kim Ir-sena. Krátce po startu však raketa explodovala, rozpadla se na několik částí a zřítila se do Žlutého moře.
 

"Severní Korea uskutečnila velmi očekávaný odpal rakety, avšak jeho selhání znamená druhý nejhorší výsledek, jaký si lze představit. Ještě horší by bylo, kdyby dopadla na území Číny," domnívá se Marcus Noland z Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku se sídlem ve Washingtonu.
 

"Severokorejci dokázali jediným úderem nejenže projevit vzdor Radě bezpečnosti OSN, Spojeným státům i jejich patronovi Číně, ale také názorně ukázat svoji nešikovnost," říká Noland.
 

Neúspěch raketového startu je v nejizolovanější zemi světa vnímán jako potupa. Nejvyšší vůdce Kim Čong-un, který převzal vládní otěže po prosincovém úmrtí jeho otce Kim Čong-ila, proto zřejmě vydá příkaz k provedení zkoušky jaderné bomby, aby vlasti zvýšil pošramocené sebevědomí.

ČTĚTE TAKÉ:
FIASKO: Severokorejská raketa se po startu zřítila do moře!

 

"Můžeme z toho mít škodolibou radost, ale selhání rakety mohlo paradoxně zvýšit nebezpečí, kterému svět čelí. Před startem se jen předpokládalo, že Severní Korea provede třetí jaderný test. Teď je to prakticky jasné," podotýká Noland.
 

Jeho tvrzení nasvědčují satelitní snímky naznačující, že stalinistický režim už zahájil přípravy, i sled událostí z minulosti, kdy po raketových testech následovaly zkoušky bomb.
 

I expert na mezinárodní bezpečnost Rory Medcalf z australského Lowyho ústavu pro mezinárodní politiku má za to, že Pchjongjang patrně nebude se zkouškou jaderného zařízení zbytečně dlouho otálet.

ČTĚTE TAKÉ:
Nevzdají to! KLDR zkusí odpálit další raketu do tří let, tvrdí expert

 

"Neříkám s jistotou, že se dočkáme jaderného testu nebo nějaké jiné provokace, ale domnívám se, že vyhlídky na to jsou dnes oproti včerejšku mnohem větší," konstatuje Medcalf.
 

Jingdong Yuan, šéf Střediska studií o mezinárodní bezpečnosti na Sydneyské univerzitě, se domnívá, že pokud severokorejští lídři budou chtít otestovat jadernou zbraň, cestu si už najdou. Další neúspěch však pro ně bude znamenat ještě větší fiasko, které zemi uvrhne do další trapné situace.

PSALI JSME:
Zoufalá charita. Do KLDR putují i balóny s ponožkami!

 

Největší starosti vyvolává Severní Korea nikoliv její silou, ale slabostí, míní ředitel poradenské společnosti IHS Jane's Tate Nurkin. "Nemyslíme si, že by Severní Korea chtěla vyvolat konflikt. Chtějí jen upoutat pozornost a dosáhnout určitých výsad s ní spojených, které mohou pomoci posílit režim," říká.
 

KLDR poprvé vypustila balistickou raketu před 14 lety, od té doby s větším či menším úspěchem otestovala řadu různých typů. Rada bezpečnosti OSN v roce 2009 přijala rezoluci, která Pchjongjangu zakazuje balistickou a raketovou činnost.
 

Komunistická země podle odhadů disponuje plutoniem pro šest až osm bomb a patrně provozuje program na obohacování uranu. Poslední jaderný test provedla před třemi lety.

tn.cz / mediafax / gar