Bouře se postiženým oblastem Mexického zálivu asi vyhne

Tropická bouře Alex, první letošní pojmenovaná bouře v Atlantiku, vznikla v sobotu poblíž mexického poloostrova Yucatán.

Bouře Alex vznikla 400 kilometrů východojihovýchodně od města Chetumal v Mexiku a postupuje na západoseverozápad rychlostí asi 13 kilometrů v hodině. Vítr dosahuje rychlosti až 65 kilometrů v hodině.


Meteorologové se obávali, že bude bouře směřovat do Mexického zálivu a zhorší tak situaci s ropnou skvrnou, ale nakonec se ukázalo, že do této oblasti nesměřuje.

 

 
 
 Přes víkend bude Alex patrně sílit a v neděli by mohl způsobit silný déšť. Hurikánová sezona v Atlantiku obvykle začíná 1. června a končí 30. listopadu a meteorologové očekávají, že letos bude velmi aktivní, protože teplota povrchu moře je letos vyšší než obvykle.

Technici ani vědci nedokážou odhadnout, co by se stalo, kdyby se bouře přesunula k místům, kde ropa ze zálivu vytéká. Jisté je, že by se muselo přerušit čerpání ropy z vrtu.

PSALI JSME:
 
 
Ropa vytéká z vrtu poškozeného explozí na plošině Deepwater Horizon, ke které došlo 20. dubna. Je to nejmasivnější únik ropy v dějinách Spojených států, horší než ropná katastrofa po ztroskotání tankeru Exxon Valdez.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Mediafax