Počet obětí brazilských záplav a sesuvů půdy dosáhl přesáhl dvě stě

Brazílie záplavy 8/4/2010 9
Zdroj: Mediafax
Počet obětí brazilských záplav stoupl na 219

Počet obětí záplav a sesuvů půdy v brazilském státě Rio de Janeiro stoupl na 219.

Brazilské úřady se obávají, že by počet mrtvých mohl dosáhnout až 400, informuje televizní stanice Al-Džazíra.

 

GALERIE: Záplavy v Brazílii

1
/
9
Zdroj: Mediafax
Brazílie záplavy 8/4/2010 1 ; Záplavy a sesuvy půdy, které jsou nejhorší za posledních 40 let, začaly v pondělí po přívalových deštích

 

Záchranáři v troskách v chudinské čtvrti města Niterói nalezli v noci na neděli další čtyři mrtvá těla a počet obětí tak vzrostl na 219. Právě Niterói zasáhl nejhorší sesuv půdy, ve středu pod bahnem skončilo nejméně 200 lidí.

 

 

Týmy záchranářů pokračují v pátrání po dalších obětech sesuvů půdy. „Je zde možnost, že bychom mohli najít někoho živého,“ uvedl velitel jednotek civilní ochrany v Niterói Marival Gomes. „Není to lehké, ale máme naději,“ dodal.

 

PSALI JSME:

Lijáky v Brazílii již zabily 148 lidí, desítky osob se pohřešují

 

Pravděpodobnost, že se někomu podařilo katastrofu pod vrstvou půdy přežít, je ale minimální. Proto je jisté, že počet obětí bude ještě vyšší.

 

Nejhorší přívalové deště za posledních 40 let zasáhly Brazílii v pondělí a způsobily záplavy a sesuvy půdy na mnoha místech Rio de Janeira a okolních měst. Od začátku týdne došlo k přibližně 200 sesuvům půdy.

 

 

Přestože intenzita dešťů již zeslábla, půda je silně podmáčená a hrozí další sesuvy půdy a bahna.

 

Vysoká voda a hrozba sesuvů půdy vyhnaly z domovů nejméně 50 tisíc obyvatel. Dalším 10 tisíc domů hrozí zřícení. Starosta Ria de Janeira Eduardo da Costa Paes podepsal dekret, který dovolí vystěhovat obyvatele ze 158 nejvíce ohrožených oblasti města.

 

Podle meteorologů je letošní léto v Riu výjimečně horké a deštivé. V lednu při záplavách v brazilských státech Rio de Janeiro, São Paulo a Minas Gerais zemřelo nejméně 76 lidí.

tn.cz / Mediafax