Počet uprchlíků z Kyrgyzstánu by mohl překročit sto tisíc

Počet lidí, kteří prchají před etnickými nepokoji na jihu Kyrgyzstánu, může brzy přesáhnout 100 tisíc. S odvoláním na údaje Organizace spojených národů o tom v úterý informuje agentura Reuters.

"Dostáváme informace od uzbeckých úřadů, že počet uprchlíků na uzbecké straně je v současné době 75 tisíc, ale toto číslo stále stoupá a může brzy přesáhnout 100 tisíc,“ oznámil šéf Regionálního střediska OSN pro preventivní diplomacii ve střední Asii, slovenský diplomat Miroslav Jenča.

 

Upozornil zároveň na to, že za stávajících podmínek nelze monitorovat počet běženců na kyrgyzské straně pohraničí.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

 

 

PSALI JSME:

Zastavte násilí v Kyrgyzstánu, vyzývá OSN. 75 tisíc uprchlíků

Při násilnostech v Kyrgyzstánu mohlo zemřít až 700 Uzbeků

 

Situace je přitom značně nepřehledná a dokonce i uzbecké úřady se v údajích rozcházejí. Zatímco tamější vicepremiér Abdull Aripov tvrdí, že Uzbekistán přijal 45 tisíc uprchlíků, uzbecké ministerstvo pro mimořádné události uvádí 75 tisíc.

 

Kyrgyzské úřady naopak prohlašují, že do Uzbekistánu uprchlo pouhých šest tisíc lidí.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Kvůli přílivu běženců Uzbekové v úterý uzavřeli hranice. Aripov to zdůvodnil nedostatkem kapacit pro jejich ubytování. Uzbekistán podle jeho slov potřebuje pomoc mezinárodních organizací.

 

PSALI JSME:

Násilnosti v Kyrgyzstánu si už vyžádaly nejméně 37 obětí

Kyrgyzstán k Bělorusku: Vydejte nám Bakijeva!

 

Uzbecký ministr zdravotnictví Adcham Ikarimov uvedl, že lékaři ošetřili stovky zraněných uprchlíků. Z Kyrgyzstánu prchaly dokonce i těhotné ženy, v uzbeckých porodnicích jich je 77. Sedm dalších už porodilo.

 

Etnické střety na kyrgyzském jihu si vyžádaly již nejméně 170 obětí a 1762 zraněných. Kyrgyzská vláda se obává, že se nepokoje rozšíří i na sever země.

tn.cz / Mediafax